Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Yves Arcanel

Yves Arcanel
Datum narození: 15.03.2009
Místo narození: Paříž, Francie

Životopis:

Francouzský herec Yves Arcanel hrál ve filmu a televizi sice jen vedlejší role, diváci si jej ale pamatují v řadě postav policistů. Narodil se ve Vincennes nedaleko od Paříže a pocházel z početné rodiny armádního důstojníka (měl šest sourozenců). Po středoškolských studiích vstoupil Yves do armády a bezmála dva roky strávil ve Francouzské Indočíně. Od mládí jej ale přitahovalo divadlo a po návratu do Francie absolvoval hereckou průpravou v proslulé škole René Simona.

Z jeho prvních významnějších výstupů na divadelním jevišti připomeňme Dürrenmattovu hru Návštěva staré dámy v Théâtre Marigny (1956), krátce nato začal spolupracovat i s filmem, kde odstartoval svou účast v řadě rolí policejních inspektorů v několika filmech krátce po sobě (POUŠŤ PIGALLE – Le désert de Pigalle, 1957; ZÁDY KE ZDI – Le dos au mur, 1958; ŠELMA NA SVOBODĚ – Le fauve est lâche, 1959), k podružnějším hereckým úkolům jej pak dvakrát přizval režisér François Villiers, úlohu na druhé straně zákona si vyzkoušel jako gangster v kriminálce VELKÁ BEDNA (La grosse caisse, 1965).

Prioritou Arcanelových uměleckých aktivit zůstávalo divadlo, proslul mimo jiné tím, že se vyhýbal bulvárnímu a lacinému repertoáru, proto v přehledu jeho divadelních rolí převažují kvalitní kusy ze světové klasiky i moderny, v režii slavného J. L. Barraulta hrál například v Ionescově Nosorožci nebo Shakespearově Hamletovi (obojí v pařížském divadle Théâtre de l’Odéon). Mimoto začal spolupracovat s rozhlasem, kde se brzy prosadil příkladným přednesem ve čtených verzích divadelních her. Účast v adaptacích divadelních her provázela i jeho začátky v televizi, kde později účinkoval mimo jiné v seriálech, převážně detektivních (VYŠETŘOVÁNÍ KOMISAŘE MAIGRETA – Les enquetes du commissaire Maigret, 1968; POSLEDNÍCH PĚT MINUT – Les cinq dernieres minutes, 1970, 1987; PŘÍPADY PROFESORA MORGANA – Les dossiers du professeur Morgan, 1971, 1974).

Z jeho dalších výstupů před filmovou kamerou připomeňme několikeré setkání s Jeanem Gabinem, opět například v úloze zástupce justice (PAŠA – Le Pacha, 1968) nebo šéfinženýra (VE ZNAMENÍ BÝKA – Sous le signe de taureau, 1969). Hrál také ve filmech s Louisem de Funèsem nebo Alainem Delonem (GRAND RESTAURANT PANA SEPTIMA – Le grand restaurant, 1966; OSUDOVÝ KRUH – Le cercle rouge, 1970), v obou těchto filmech opět v rolích policejních inspektorů. S Millerovou divadelní hrou Incident ve Vichy absolvoval v roce 1972 turné po Francii, o rok později se souborem již zmíněného J. L. Barraulta projel jižní Ameriku a Japonsko. Divadlo mělo pro něj význam i v osobním životě, protože tady potkal svou pozdější manželku Christiane.

V televizi mezitím hrál v dalších seriálech, kromě již zmíněných kriminálních to byly i historické (MARIE ANTOINETTA – Marie Antoinette, 1975; RYTÍŘ DE PARDAILLAN – Le chevalier de Pardaillan, 1988). Poslední položkou v jeho filmografii celovečerních snímků je film významného španělského režiséra Carlose Saury RYCHLE, RYCHLE (Deprisa, deprisa, 1981), televizní kamera jej zachytila naposledy v roce 1989.

Yves Arcanel zemřel následkem rakoviny v Paříži 15. března 2009 ve věku osmdesáti let. Kromě významné stopy ve francouzském divadle po sobě zanechal přes šedesát rolí ve filmu a televizi.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie

Osudový kruh

Osudový kruh

O filmu: Tři muži vede osudový kruh přímo do náruče smrti. Corey (Alain Delon) se po propuštění z vězení vrací za svou dívkou, která ale mezitím dala přednost jeho parťákovi. Náhoda ho svede dohromady s prchajícím zločincem Vogelem a bývalým…
76 %
6019 zhlédnutí
Přehrát film
Grand restaurant pana Septima

Grand restaurant pana Septima

O filmu: Septimův Grand restaurant je jedním z nejdražších podniků v Paříži. Septime jej vede železnou rukou a své zaměstnance doslova terorizuje. Mezi pravidelné návštěvníky restaurantu patří ministři, vysocí úředníci i policisté. Není divu, že na…
80 %
44792 zhlédnutí
Přehrát film
Justine de Sade

Justine de Sade

O filmu: Podle světoznámé novely mistra žánru Markýze de Sade. Bohatý pár zachrání před smrtí mladou dívku vykoupením. Ta svým zachráncům vypráví svůj příběh opuštěného sirotka, který se musel protloukat krutostí a bezcitností tehdejší společnosti.…
40 %
47791 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku