Statistika návštěvnosti kin: 18.05 - 24.05   :   Silnice - 24.05.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |   Tik-Tak - 24.05.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |   Violetta - koncert - 24.05.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |   Dvojrole - 24.05.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |   Konto separato - 24.05.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |  
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Sterling Hayden

Sterling Hayden
Datum narození: 23.05.1986
Místo narození: Sausalito, Kalifornie, USA

Životopis:

"Nepotřebujete talent na to, abyste zazářili ve filmu. Všechno, co potřebujete je trocha inteligence a schopnost otevřeně vystupovat před kamerou. Proč se chovám vždy tak chladně? Prošel jsem válkou. Vyskočil jsem z bombardéru. Hrál jsem si na honěnou s německými rychlými čluny, když všechno, co jsme měli, byla zavšivená vlečka o čtyřiceti stopách s maximální rychlosí šesti uzlů. Kdykoli mi však v příjemně teplém studiu sdělí nějakou maličkost, zhroutím se a umírám." - Sterling Hayden o svém vztahu k herectví.

Statný, hrubohlasý hrdina drsných, mužných charakterů - tak bývá vnímán herec, jenž si své povolání zvolil, aby si vydělal na své námořní cesty a zpočátku nijak nerozlišoval mezi dráhou herce a modela.

Narodil se George a Frances Simonson Walterovým a byl pojmenován Sterling Relyea Walter. Avšak již roku 1925 osiřel a jeho otčím James Hayden ho nechal přejmenovat na Sterlinga Waltera Haydena. Jeho dětství bylo poznamenáno častým stěhováním, a tak vystřídal řadu amerických států od New Hampshire přes Massachusetts, Pennsylvanii, Washington D.C. až po Maine. Přes svou chudobu navštěvoval přípravku Wassookeag School v mainském Dexteru. Poprvé odsud odešel na moře v sedmnácti. Nejprve jako plavčík; následoval velice rychlý kariérní postup, kdy se po působení na mnoha lodích na všemožných postech dostal až ke své první velitelské funkci, a to již v devatenácti letech. Mnohokrát obeplul svět a získal reputaci zkušeného a respektovaného kapitána.

Na naléhání svých přátel se setkal s producentem Edwardem H. Griffithem, jehož prostřednictvím s ním uzavřel kontrakt Paramount (Nejprve pod jménem Stirling Hayden). Ve svých prvních dvou filmech VIRGINIA a BAHAMA PASSAGE si zahrál se slavnou Madeleine Carroll, zamiloval se do ní a zanedlouho si ji vzal. Avšak tehdy před Hollywoodem upřednostnil možná svoje "demokratické smýšlení", spíše však chuť po dobrodružství, když se vydal do válkou zmítané Evropy (v námořní pěchotě působil pod pseudonymem John Hamilton), aby nejprve zásoboval zbraněmi jugoslávské partyzány, překonávaje přitom ostražitou německou blokádu, a později i seskočil padákem a přímo zasáhl do nebezpečných guerillových akcí Titových partyzánů. Za svoji statečnost obdržel od Tita řád Stříbrné hvězdy, krátce též díky svým jugoslávským přátelům flirtoval s komunistickými idejemi.

Po válce se vrátil k filmové práci, jíž pohrdal. Hayden zářil ve westernech,válečných filmech a kriminálních thrillerech čtyřicátých a padesátých let. Jeho kariéra nakrátko klopýtla v roce 1950 po jeho nejlepším hereckém výkonu v ASFALTOVÉ DŽUNGLI, kdy se přišlo na to, že strávil šest měsíců v komunistické straně. Předvolán House Un-American Activities Committee Hayden ochotně jmenoval mnoho svých kolegů a mohl tak pokračovat ve své herecké kariéře. Později tvrdil, že svého přiznání velice lituje a sám sebou opovrhuje za to, čemu sám říkal "ratting" (práskačství).

Ačkoliv v padesátých letech hrál ve výborných filmech jako: THE STAR (protějšek Bette Davis),JOHNNY GUITAR, THE LAST COMMAND (jako Jim Bowie), ZABÍJENÍ a ZERO HOUR (parodováno mnohem slavnějším PŘIPOUTEJTE SE, PROSÍM!), po roce 1955 se vytratil z filmu, aby se v roce 1964 vrátil jako skvělý generál Jack D. Ripper v Kubrickově DR. DIVNOVLÁSKOVI. Odmítnul nabídku na nahrazení Lexe Barkera v tarzanovské sérii.V Hollywoodu se nikdy necítil jako doma a často utíkal na své zamilované moře, aby tady našel kýžený klid a samotu. Vzdoroval soudnímu rozhodnutí, aby po rozvodu nebral své děti na Tahiti. V roce 1963 napsal autobiografii "Wanderer" o čtrnáct let později román "Voyage", obě tato díla se setkala s pochvalným přijetím kritiky.

Ve slavném KMOTROVI vytvořil nezapomenutelnou roli brutálního, zkorumpovaného policisty, který je spolu s Al Pacinem a Al Lettierim účastníkem jedné z nejmrazivějších scén filmové historie. Byl vybrán pro roli Quinta v ČELISTECH, ale nakonec jeho angažmá ztroskotalo na různých platových požadavcích obou stran. Zemřel na rakovinu v roce 1986.

Byl pětkrát ženat. Poprvé se slavnou Madeleine Carroll (1942-45). Poté se třikrát oženil a opětovně třikrát rozvedl s jednou ženou, s Betty Ann de Noon ( 25. dubna 1947 - 1953, 1954 - 1955 a 1956 - srpen 1958). Po těchto, pro něj tak příznačně dobrodružných, manželstvích však již od 9. března 1960 natrvalo zakotvil v náručí své poslední, nejvěrnější ženy Catherine Devine McConnell. V roce 1965 získal nominaci na nejprestižnější britskou cenu BAFTA v kategorii nejlepšího zahraničního herce za svůj výkon v DR. DIVNOVLÁSKOVI.

" Tento muž se narodil do špatné doby. Měl být námořním kapitánem v 19. století." - Haydenův agent o svém problematickém svěřenci.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie

Kmotr

Kmotr

O filmu: Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don…
92 %
188653 zhlédnutí
Přehrát film
Vůně cibule

Vůně cibule

O filmu: V městečku Paradise City to rozhodně jako v ráji není! Bohatá naftařská společnost vykupuje pozemky farmářů a ti, co neprodají podivuhodně umírají. Do města přijíždí chlapík, který si říká Cibule a důvod jeho "jména" je více než jasný -…
72 %
19431 zhlédnutí
Přehrát film
Král cikánů

Král cikánů

O filmu: Umírající cikánský král zavrhne syna a předá vedení svému vnukovi. Odmítnutý mladík chce však svého rivala zabít. Nebylo překvapením, že tento fascinující portrét cikánského života v Americe ostře kritizovalo několik etnických skupin,…
35 %
5415 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku