Statistika návštěvnosti kin: 18.05 - 24.05   :   Violetta - koncert - 24.05.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |  
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Robert Mulligan

Robert Mulligan
Datum narození: 20.12.2008
Místo narození: Old Lyme, Connecticut, USA

Životopis:

Robert Mulligan se narodil 23.8. 1925 v New Yorku. Zde také studoval na Fordham University, obor radiokomunikace a následně za druhé světové války sloužil jako radista u námořnictva. Po návratu z války nastoupil nejprve do redakce New York Times, odtud posléze odešel do televize CBS. Filmovou kariéru začal jako poslíček a postupně se propracoval až k režii televizních seriálů.

Televizní průprava ovlivnila Mulliganův režijní styl natolik, že byl dlouho považován pouze za schopného řemeslníka. Záměrně se vyhýbal výrazným obrazům a scény inscenoval tak, aby vyvolávaly emoce působením na divákovu představivost, nikoli explicitním zobrazením. Jeho prvním celovečerním filmem se stalo drama FEAR STRIKES OUT (1957), inspirované životním příběhem baseballového hráče Jimmyho Piersalla, který bojoval s duševní nemocí. Následovali komedie THE RATE RACE (1960), THE GRATE IMPOSTOR (1961), COME SEPTEMBER (1961) a dobrodružný film THE SPIRAL ROAD (1962).

Opravdovým úspěchem se stalo až soudní drama TO KILL A MOCKINBIRD (1962), natočené podle knižní předlohy Harper Lee, oceněné Pulitzerovou cenou. Příběh inspirovaný událostmi z autorčina dětství popisuje případ černocha obviněného ze znásilnění bílé ženy. Události jsou nahlíženy očima dítěte, dcery advokáta Finche (Gregory Peck) a popisují atmosféru rasistického amerického jihu třicátých let 20. století. Film získal mimo jiná ocenění tři Oscary (nejlepší herec - Gregory Peck, scénář – Horton Foote, výprava) a tři Zlaté glóby (nejlepší film, herec - Gregory Peck, hudba – Elmer Bernstein). Stal se vůbec nejúspěšnějším filmem Mulliganovy kariéry a nejoblíbenějším filmem Gregory Pecka.

Po dvou filmech se Steve McQueenem, komedii LOVE WITH THE PROPER STRANGER (1963) a dramatu BABY THE RAIN MUST FALL (1965) následovalo drama s Robertem Redfordem INSIDE DAISY CLOVER (1965), popisující vzestup a pád mladé holywoodské hvězdy. Film byl oceněn dvěma Zlatými glóby (nejlepší herečka ve vedlejší roli – Ruth Gordonová, nejlepší nováček – Robert Redford). V následujících letech si Mulligen vyzkoušel , mimo jiné, žánr westernu ve filmu THE STALKING MOON (1968), kde se opět sešel s Gregory Peckem, a žánr hororu ve filmu THE OTHER (1972). I navzdory žánrovému vymezení si oba filmy ponechaly Mulligenovy typické znaky a soustředily se především na vnitřní prožívání svých hrdinů, místo vnější akce.

Přesto stěžejním Mulliganovým žánrem zůstalo drama, jehož hrdiny jsou obvykle děti nebo outsideři. Mulliganovy filmy jsou prodchnuty soucitem a i pro tento citový náboj byly soudobými americkými kritiky neprávem označovány za sentimentální. Často jsou filmovou obdobou bildungsrománu, cílí na mladé publikum a disponují zasvěceným vhledem do světa jejich rituálů. Ve filmu SUMMER OF’42 (1971) popisuje erotické zrání chlapce, který se zamiluje do dospělé ženy. Ve svém posledním filmu THE MAN IN THE MOON (1991) sleduje dospívání dvou sester, poznamenané tragickou událostí. Předmětem filmů není konvenčně ztvárněná nevinnost dětství, ale traumatická situace přechodu. Teprve s postupem let začala kritika objevovat Mulliganův osobitý vizuální styl i konzistenci jeho filmových témat. Uznání se mu zpětně dostalo až díky objevení filmů francouzské nové vlny, s poukazem na příbuznost s jejich lyrickou atmosférou a důrazem na subjektivní prožitek.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie

Plíživý měsíc

Plíživý měsíc

O filmu: Hlavní postavou filmu je Sam Varner, muž, který po dlouholeté službě odchází z armády. Vojáci právě dopravují skupinu indiánů do rezervace. Mezi nimi je i bílá žena Sarah Carverová se svým malým indiánským synem. Přemlouvá Sama, aby je…
69 %
7206 zhlédnutí
Přehrát film
Příští rok ve stejnou dobu

Příští rok ve stejnou dobu

O filmu: Doris (Ellen Burstyn) a George (Alan Alda) dva náhodní hosté v jednom přímořském hotýlku spolu stráví noc. Jejich vzájemné okouzlení je tak velké, že se nedokáží vzdát přítomnosti druhého a začnou se v hotelu každoročně na jeden…
84 %
23947 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku