Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Robert F. Kennedy

Robert F. Kennedy
Datum narození: 06.06.1968
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA

Životopis:

Mnoho lidí vidí svět takový, jaký je, a ptá se: "Proč?". Já sním o věcech, které nikdy nebyly a ptám se: "Proč ne?". (Původně řečeno irským spisovatelem Georgem Bernardem Shawem, RFK sám ale tento citát rád používal.)

Robert Francis Kennedy, kterému málokdo řekl jinak než Bobby, se narodil jako sedmé z devíti dětí do rodiny katolického milionáře Josepha Kennedyho. Ač byl vychován v silně soutěživém prostředí, nebyly na Bobbyho nikdy kladeny zdaleka tak vysoké nároky jako na jeho nejstaršího bratra Joa, který se chtěl stát prezidentem Spojených států (teprve poté, co Joe zemřel ve 2. světové válce, přejal tyto otěže druhorozený John).

Poté, co dokončil Milton Academy, Harvard a University of Virginia School of Law, se stejně jako všichni jeho bratři rozhodl vstoupit do politiky. V této době se také oženil s Ethel Skakelovou a až do své smrti ve 42 letech spolu měli 11 dětí (například jeho syn Robert Kennedy jr. má dnes organizaci zabývající se ochranou životního prostředí). V roce 1952 vedl kampaň svého bratra Johna za jeho zvolení do senátu. Když John uspěl, zaměřil se Bobby na několik let na svůj vlastní kariérní postup a pracoval jako právní zástupce jednoho ze senátních výborů. Jeho kariéra měla být ale i nadále spjata s tou Johnovou.

Když se tedy jeho starší bratr rozhodl kandidovat na prezidenta, Robert se znovu ujal funkce vedoucí postavy jeho kampaně, do které byl postupně zaangažován i jejich nejmladší bratr Teddy. Poté, co JFK volby vyhrál, věděl, že se musí bratrům nějak odvděčit; Teddymu tedy dopomohl k místě v senátu (kde je senátorem dodnes), z Bobbyho udělal ministra spravedlnosti. Oba dva však dlouhé roky odmítali, že by to by jím byl Bobby jen proto, že je prezidentův bratr.

Během Johnova prezidentského období se stal RFK jeho nejvěrnějším a nejbližším přítelem. Radili se spolu téměř o každém významném kroku a John dával na Bobbyho slova často víc než na slova svých poradců. Jejich přátelství bylo hodně známé i na veřejnosti, například Frank Sinatra ve svém duetu se Sammym Davisem jr. zpívá: "Máme k sobě blíž než Bobby k Johnovi."

To ale neznamenalo, že by se Bobby rozhodl stát ve stínu svého dosud úspěšnějšího bratra. Bojoval za práva "barevných" občanů ještě urputněji než John a spřátelil se s Martinem Lutherem Kingem. Když John zemřel jako oběť atentátu 22. listopadu 1963 a viceprezident Lyndon Johnson se stal prezidentem, Robert opustil místo ministra spravedlnosti, protože si stejně jako jeho bratr s Lyndonem zrovna nerozuměl. Ztráta tak významné pozice ho okamžitě donutila změnit plány a Kennedy se na několik let stáhl do ústraní jako senátor New Yorku. V té době působil i jako spisovatel.

Teprve když Johnsonovi skončilo jeho politické období a nemohl dále kandidovat na prezidenta, rozhodl se Kennedy sám, že se o kandidaturu pokusí. 4. června 1968 večer se dozvěděl, že vyhrál primárky v Kalifornii. Byl právě v hotelu Ambassador v LA a rozhodl se, že to musí společně se svými společníky oslavit. Taneční sál byl narvaný a Bobbymu se nechtělo prodírat se davem, rozhodl se tedy, že si zkrátí cestu přes kuchyni. Bylo těsně po půlnoci a zničehonic se proti Kennedymu postavil čtyřiadvacetiletý Palestiňan Sirhan B. Sirhan a vypálil na Bobbyho několik ran z revolveru. Podobně jako u Johna se i u Roberta dnes spekuluje, zda za osudnými výstřely stál skutečně pouze jeden člověk.

Dalšího dne - 6. června 1968 - Robert Kennedy na následky zranění podlehl. Jeho poslední žijící bratr senátor Edward "Teddy" Kennedy na jeho pohřbu prohlásil: "Můj bratr nepotřebuje být idealizován nebo zvětšován za hranice toho, kým skutečně byl, jen proto, že zemřel. Stačí, pokud si budeme pamatovat, že to byl muž, který viděl špatné a chtěl to napravit, viděl trpící a chtěl jim pomoci, viděl válku a chtěl ji zastavit."

O životě a smrti Roberta Kennedyho bylo natočeno spoustu filmů, z těch nejnovějších jmenujme třeba drama Bobby (českým distributorem nazvané jako Atentát v Ambassadoru), které do českých kin přišlo v únoru 2007.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie

J.F.K. – Dallaský atentát

J.F.K. – Dallaský atentát

O filmu: "A tady je prezident Spojených států. Dostává se mu mimořádně přátelského uvítání. Už vidíme i Jackie. Dav propuká v jásot. Všichni radostně zdraví projíždějící prezidentský pár." Takto popisoval 22. listopadu 1963 reportér místního rádia…
75 %
15279 zhlédnutí
Přehrát film
The Doors

The Doors

O filmu: Rok 1965. Začínající básník Jim Morrison založí s hráčem na klávesové nástroje Rayem Manzarkem, bubeníkem Johnem Densmorem a kytaristou Robbym Kriegerem hudební skupinu, kterou nazvou The Doors. Hrají po různých klubech v Los Angeles, až…
85 %
36697 zhlédnutí
Přehrát film
Bobby

Bobby

O filmu: 4. června 1968. Senátor Robert F. Kennedy přijíždí do hotelu Ambassador v Los Angeles přednést projev v rámci své kandidatury na prezidenta Spojených států. Ve všech lidech vzbuzuje naději, vzrušení a dojem, že jeho zvolení bude příčinou…
75 %
11402 zhlédnutí
Přehrát film
Doors - When You're Strange, The

Doors - When You're Strange, The

O filmu: První celovečerní dokumentární film o sku-pině The Doors napsal a režíroval Tom DiCillo a komentář namluvil Johnny Depp. Tvůrci v něm odkrývají dosud nezveřejněné záběry proslulé čtyřčlenné rockové kapely. Snímek staví na záběrech…
85 %
6111 zhlédnutí
Přehrát film
The Doors - When You're Strange

The Doors - When You're Strange

O filmu: První celovečerní dokumentární film o sku-pině The Doors napsal a režíroval Tom DiCillo a komentář namluvil Johnny Depp. Tvůrci v něm odkrývají dosud nezveřejněné záběry proslulé čtyřčlenné rockové kapely. Snímek staví na záběrech…
85 %
2825 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku