Statistika návštěvnosti kin: 06.07 - 12.07   :   Tik-Tak - 12.07.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |   Violetta - koncert - 12.07.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |   Silnice - 12.07.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |   Konto separato - 12.07.2020 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |   Test - 12.07.2020 premiéra - 12 122 návštěvnost kin - 1 454 743 Kč tržby   |  
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.




Richard Griffiths

Richard Griffiths
Datum narození: 28.03.2013
Místo narození: Coventry, West Midlands, Anglie, Velká Británie

Životopis:

Richard Griffiths se narodil 31. července 1947 ve městě Thornbaby-on-Tees v Anglii. Jeho otec pracoval jako ocelářský dělník a jeho matka jako úřednice v supermarketu. Dostalo se mu katolické výchovy. Jelikož jeho rodiče byli neslyšící, naučil se v ranném věku znakovou řeč, aby s nimi mohl lépe komunikovat. Ve svém dětství se pokusil mnohokrát utéci z domova. Ze školy odešel už ve svých 15 letech a chvíli pracoval jako poslíček, ale jeho šéf ho nakonec přesvědčil, aby se vrátil zpět do školy. Po návratu do školy se rozhodl navštěvovat dramatickou třídu na Stockton & Billingham College. Poté pokračoval ve svém vzdělání v dramatickém odvětví na Manchester Polytechnic School of Drama (nynější název této školy je Manchester Metropolitan University School of Theatre).

Po dokončení studia Griffiths získal práci v rádiu BBC. Zároveň však pracoval v malých divadlech, občas hrál a občas zastával funkci manažera. Svou reputaci si tehdy vystavěl jako shakespearovský herec, zahrál si totiž policistu v Komedii plné omylů a Falstaffa ve Veselých paničkách Windsorských, a také roli krále v Jindřichovi VIII. Nakonec se usadil v Manchesteru a začal dostávat své první velké hlavní role v divadle. To mělo za následek, že si ho všimla televizní produkce, a tak začal dostávat role v televizi. Jeho první televizní role přišla v roce 1974 v jedné z epizod seriálu CROWN COURT. O rok později už se však objevuje ve svém prvním filmu TO BY SE ZVĚROLÉKAŘI STÁT NEMĚLO. V roce 1976 postihl Richarda Griffithse zármutek nad ztrátou blízkých, protože v tomto roce mu zemřeli oba rodiče.

Do roku 1980 se potom objevil ještě v několika málo seriálech a televizních filmech. Rok 1980 je však pro Griffithse důležitý hlavně po osobní stránce. V tomto roce se totiž oženil s Heather Gibson, jejichž manželství trvalo 33 let, a to až do Griffithsovy smrti. Jejich manželství zůstalo bezdětné. Od tohoto roku se také objevil v několika zajímavých filmech, jako jsou SUPERMAN 2 (1980), RAGTIME, OHNIVÉ VOZY či FRANCOUZOVA MILENKA (vše 1981). Objevil se také ve velmi ceněném oscarovém snímku GÁNDHÍ (1982). V roce 1982 získal jednu z hlavních rolí ve čtyřdílné sérii televizní stanice BBC s názvem BIRD OF PREY. K této sérii se pak vrátil ve stejné roli o dva roky později, série se jmenovala BIRD OF PREY 2 a byla taktéž čtyřdílná. Od této doby se stal více vyhledávaným hercem a vytvořil mnoho rolí, za zmínku určitě stojí snímky SOUKROMÁ SLAVNOST (1984), BLÁZNIVÁ APOKALYPSA (1986) či WITHNAIL & I (1987). Jeho asi největší seriálovou rolí je policista Henry Crabbe, kterého ztvárnil v seriálu PIE IN THE SKY. Tento seriál se točil od roku 1994, má celkem 5 sérií a Richard Griffiths se objevil ve všech 40 dílech. Není divu, vždyť tato role byla vytvořena přímo pro něho.

Ve filmu a televizi poté vytvořil ještě další role, ale jeho největší úspěchy přišly až po roce 2000. Richard Griffiths patří mezi herce, kteří už od začátku patří do maratónu nazvaného Harry Potter. Získal roli Vernona Dursleyho, strýčka Harryho Pottera, u nějž tento malý čaroděj bydlí. Richard Griffiths se celkově objevil v pěti filmech z osmi. Chyběl nejen ve čtvrtém dílu série, kdy kniha byla moc dlouhá a muselo se zkracovat, a tak se na Dursleyovi nedostalo (Griffithse to tehdy dost zklamalo a pokoušel se přesvědčit autorku, aby jemu a jeho filmové manželce, kterou hraje Fiona Shaw, připsala do filmu alespoň jednu scénu, ta mu však nevyhověla, a Richard Griffiths se tak objevil znovu až v pátém díle), ale chyběl i v šestém díle, kdy se opět na Dursleyovi nedostalo, a rovněž chyběl i v závěrečném díle, kdy se rozhodovalo o existenci Bradavic a kouzelnického světa, a svět mudlů do tohoto závěrečného filmu vůbec nezasáhl. Ale i tak zanechal Richard Griffiths v celé této sérii významnou stopu a dá se bez přehánění říci, že Harry Potter mu zajistil pozornost a slávu po celém světě.

Griffiths však zazářil i v divadle. V roce 2004 se ujal role učitele Hectora ve hře Alana Bennetta s názvem The History Boys. A v této roli nadchnul diváky i kritiky, a to jak v Londýně, tak i na Broadwayi ve Spojených státech, kam se hra po obrovském úspěchu přesunula. Tato role mu vynesla celkem pět divadelních cen. Za svůj výkon se tak stal držitelem Laurence Olivier Award, Drama Desk Award, Outer Critics Circle Award, Tony Awards a Evening Standard Theather Award. Není proto divu, že po takovém velkém úspěchu byla tato hra zfilmována a Richard Griffiths si svou roli zopakoval i na filmovém plátně. Film má totožný název jako divadelní hra (THE HISTORY BOYS) a premiéru měl v říjnu 2006. Český distributor tento film uvedl na DVD pod názvem ŠPRTI. Za tento snímek si Griffiths vysloužil i několik nominací na filmové ceny. Avšak ani cenu BAFTA, ani Chlotrudis Award, ani Cenu londýnských kritiků nezískal. Zároveň toto není jediná zajímavá divadelní role Richarda Griffithse. 

V únoru 2007 měla v londýnském Gielgud Theatre premiéru divadelní hra od Petera Shaffera s názvem Equus, kde účinkoval po boku Daniela Radcliffa, se kterým se již setkal právě v Harry Potterovi. A opět to byla hra natolik úspěšná, že se v září roku 2008 přesunula na prkna Broadwaye do Spojených států amerických, kde se hrála téměř půl roku. Další významnou divadelní roli ztvárnil Griffiths ve hře Habit of Art (autorem je Alan Bennett), která měla světovou premiéru v listopadu roku 2009 na prknech londýnského Národního divadla (konkrétně v sále Lyttelton Theatre, což je jeden ze tří sálů Národního divadla v Londýně). Zde ztvárnil roli angloamerického básníka WH Audena, přičemž Richard Griffiths se této role ujal narychlo pouhý měsíc před premiérou, když nahradil původně obsazeného Michaela Gambona, jenž musel z role odstoupit kvůli zdravotním problémům. Jeho výkon v této hře mohli obdivovat nejen diváci v publiku, ale díky kinopřenosu i diváci po celém světě. Představení hrané dne 22. dubna 2010 totiž bylo v přímém přenosu přenášeno na plátna více než 200 kin po celém světě. Jeho poslední divadelní role přišla ve hře The Sunshine Boys (v českých divadlech je hra uváděna pod názvem Vstupte!), jejímž autorem je Neil Simon, a která byla uváděna ve westminsterském divadle Savoy Theatre. Zde si Griffiths zahrál hlavní roli po boku Dannyho DeVita. První představení této verze hry se konalo 27. dubna 2012 a hrála se pouze 12 týdnů (poslední představení proběhlo 28. července 2012), což ovšem nebylo způsobeno kvalitou představení nebo diváckým nezájmem, ale o datu derniéry bylo rozhodnuto ještě před samotnou premiérou.

V posledních letech svého života se Richard Griffiths rozhodně nenudil. V roce 2008 se mu dostalo velké cti, když získal v rámci novoročních oslav od anglické královny Alžběty II. Řád britského impéria třídy Officer za své služby divadlu. Pokud se zaměříme na jeho herecké role, tak kromě již zmíněných zajímavých rolí v divadle si Griffiths zahrál v několika hollywoodských velkofilmech, ale i v zajímavých televizních projektech. Jedním z těch velkofilmů je i film POHÁDKY NA DOBROU NOC (2008), kde si zahrál po boku Adama Sandlera. V roce 2010 přichází účast v předposledním filmu z již zmiňované série o Harrym Potterovi, a o rok později se Griffiths objevuje ve dvou celosvětově úspěšných velkofilmech PIRÁTI Z KARIBIKU: NA VLNÁCH PODIVNA a HUGO A JEHO VELKÝ OBJEV. V Pirátech z Karibiku si zahrál britského krále Jiřího II., v Hugovi ztvárnil pod režijním vedením Martina Scorseseho vedlejší, ale zato vtipnou roli pana Fricka, muže, který nadbíhá jedné dámě a její pejsek mu neumožňuje, aby se k ní mohl pan Frick přiblížit na nějakou kratší vzdálenost. V roce 2011 se Richard Griffiths objevuje také v prvním dílu americko-britského seriálu EPIZODY, který pomohl ke comebacku Mattu LeBlancovi. V roce 2012 pak Griffiths ztvárňuje roli kolonela (plukovníka) v celovečerním filmu PRIVATE PEACEFUL a v televizním filmu HENRY V (který je součástí historické trilogie THE HOLLOW CROWN) ztvárňuje roli vévody z Burgundy. Tyto dvě role také zřejmě zůstanou posledními rolemi v jeho životě. Sice se jméno Richarda Griffithse objevuje ještě v souvislosti s filmem DEAF GHOST, jehož premiéra se chystá na rok 2014, jenže tato informace není oficiálně potvrzená a není ani jasné, jestli Griffiths vůbec stihl případně nějaké scény natočit. Před kamerou zřejmě naposledy účinkoval v americkém dokumentárním filmu z roku 2013 SHOWING UP, v němž 50 hereckých osobností (včetně Griffithse) vypráví o slastech a strastech konkurzů na herecké role a o svých zkušenostech s nimi. Richard Griffiths zemřel dne 28. března 2013 ve věku nedožitých 66 let na komplikace po operaci srdce.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie

Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řád

O filmu: Harry Potter se vrací do Bradavic, aby nastoupil do pátého ročníku školy čar a kouzel. Tam však zjistí, že většina členů kouzelnické komunity věří, že jeho nedávné setkání s Lordem Voldemortem je obyčejný výmysl, čímž je zásadně…
79 %
1381681 zhlédnutí
Přehrát film
Harry Potter a Relikvie smrti – část 1

Harry Potter a Relikvie smrti – část 1

O filmu: Harry Potter a Relikvie smrti je sedmým a posledním pokračováním dobrodružství Harryho Pottera, které je očekávanou událostí a bude rozděleno do dvou celovečerních filmů. První část začíná, když se Harry, Ron a Hermiona vydávají na…
73 %
2034918 zhlédnutí
Přehrát film
Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

O filmu: Třináctiletý Harry Potter znovu nerad tráví své další prázdniny u rodiny Dursleyových, letos navíc se zlou tetou Marge. I přes přísný zákaz používání kouzel jí Harry promění v obrovský balón a v noci uteče záchranným autobusem do hospody…
84 %
885717 zhlédnutí
Přehrát film
Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kámen mudrců

O filmu: Kdo by dnes už alespoň nezaslechl jméno Harryho Pottera, čarodejnického učně, jehož neskutečná popularita mezi dětmi během krátké doby zasáhla i dospělé. Filmovou verzi jeho prvního příběhu zrežíroval Chris Columbus ve spolupráci s…
77 %
1474626 zhlédnutí
Přehrát film
Harry Potter a Tajemná komnata

Harry Potter a Tajemná komnata

O filmu: Harry Potter se po prázdninách vrací do Bradavic a nastupuje do druhého ročníku. A to i přes varování domácího skřítka Dobbyho, podle kterého mu v čarodějné škole hrozí smrt. Harry nedbá nářků skřítka působícího víc škody než užitku, ale…
76 %
884120 zhlédnutí
Přehrát film
Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu

Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu

O filmu: Alfou a omegou dnešního světa je energie. A americká energetická politika se má do budoucna řídit podle projektu doktora Mainheimera, který jednoznačně preferuje alternativní zdroje této životadárné síly. Tak to alespoň plánuje prezident…
83 %
70216 zhlédnutí
Přehrát film
Hugo a jeho velký objev

Hugo a jeho velký objev

O filmu: Hugo Cabret (Asa Butterfield) je neobyčejný kluk, který po otcově smrti žije na pařížském vlakovém nádraží u strýce alkoholika, jenž tu pracuje jako seřizovač nádražních hodin. Po tátovi Hugo zdědil vynalézavost a robota s klíčovou dírkou…
73 %
43836 zhlédnutí
Přehrát film
Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

O filmu: Johnny Depp se vrací ke své ikonické roli kapitána Jacka Sparrowa v akčním příběhu plném pravdy, zrady, mládí a odchodů. Když se Jack setká se ženou ze své minulosti (Penelope Cruz), není si jistý, zda jde o lásku - nebo zda tato žena jen…
63 %
981466 zhlédnutí
Přehrát film
Pohádky na dobrou noc

Pohádky na dobrou noc

O filmu: Pohádky na dobrou noc je dobrodružná komedie, ve které Adam Sandler ztvárnil Skeetera Bronsona, hotelového údržbáře, jehož život se navždy změní v okamžiku, kdy začnou ožívat pohádky, které své neteři a svému synovci vypráví na dobrou noc.…
61 %
102023 zhlédnutí
Přehrát film
Ospalá díra

Ospalá díra

O filmu: Americký historický horror, ve kterém mladý konstábl vyšetřuje případ vražd, jenž má údajně na svědomí legendární bezhlavý jezdec Mladý newyorský konstábl Ichabod Crane je pro svou racionalitu a snahu využívat k práci moderních metod trnem…
83 %
114086 zhlédnutí
Přehrát film
Lásky čas

Lásky čas

O filmu: Tim (Domhnall Gleeson) je naprosto obyčejný nesmělý jednadvacetiletý Brit, který má starostlivou matku, potrhlou sestru, úžasného otce (Bill Nighy) a žádnou holku. To se má brzy změnit, jelikož Tim právě dozrál do věku, kdy mu tatínek…
81 %
241979 zhlédnutí
Přehrát film
Baletní střevíčky

Baletní střevíčky

O filmu: Příběh tří osiřelých děvčat (Pauline, Petrova a Posy), které adoptuje výstřední průzkumník strýc Mathew a jeho neteř Sylva. Příběh odehrávající se v Londýně 1930 poukazuje na splnění tří dívčích snů. Přes veliké finanční potíže se dostnou…
66 %
54791 zhlédnutí
Přehrát film
Superman 2

Superman 2

O filmu: Na Zem přilétají zločinci z planety Krypton - generál Zod a jeho věrní vojáci Ursa a Non, kteří mají stejné schopnosti jako Superman. Ten se musí vzdát své lásky k Lois Lane a postavit se jim v boji, aby zachránil lidstvo před zkázou...…
68 %
21359 zhlédnutí
Přehrát film
Král Ralph

Král Ralph

O filmu: Když v důsledku nehody zahyne poslední člen britské královské rodiny, je třeba najít budoucího krále, žijícího dědice anglického trůnu. Tak najdou Ralpha Jonese, který má však své slabé stránky: je Američan. A silnou stránkou taky určitě…
62 %
7973 zhlédnutí
Přehrát film
Gándhí

Gándhí

O filmu: Biografie Mohandase K.Gándhího, nenápadného právníka, ze kterého se stala díky jeho filozofii nenásilí a přímého protestu vůdčí duchovní osobnost Indie. Příběh Mahátmy Gándhího a jeho vzestupu z postu bojovného právníka v Jižní Africe až…
85 %
18633 zhlédnutí
Přehrát film
Hlídat Tess

Hlídat Tess

O filmu: Agent Doug Chesnic je špičkový profesionál a jako velitel ochranky vdovy po bývalém prezidentovi USA Tess Carlisleové pracuje již třetí rok. Už má však rozmarů staré dámy právě tak dost a bez rozloučení odcestuje z jejího venkovského sídla…
68 %
17442 zhlédnutí
Přehrát film
Šanghajské překvapení

Šanghajské překvapení

O filmu: Glendon Wasey (Sean Penn) je lovec pokladů, který potřebuje co nejrychleji zmizet z Číny. Gloria Tatlock (Madonna) je misionářka, která pátrá po léčivých účincích opia pro své pacienty. Osud je svede dohromady v exotickém dobrodružství…
42 %
6114 zhlédnutí
Přehrát film
Legenda o Tarzanovi HD HC (CZ titulky)

Legenda o Tarzanovi HD HC (CZ titulky)

O filmu: Mladý anglický lord se svou ženou se po tragickém ztroskotání lodi zachrání na neobydleném pobřeží Afriky. Postaví si nouzové přístřeší a čekají na příležitost k záchraně. Krátce poté, co se jim narodí syn, však oba zahynou. Osiřelé dítě…
74 %
7534 zhlédnutí
Přehrát film
Harry Potter a Tajemná komnata

Harry Potter a Tajemná komnata

O filmu: Harry Potter se po prázdninách vrací do Bradavic a nastupuje do druhého ročníku. A to i přes varování domácího skřítka Dobbyho, podle kterého mu v čarodějné škole hrozí smrt. Harry nedbá nářků skřítka působícího víc škody než užitku, ale…
77 %
3010 zhlédnutí
Přehrát film
Vatel

Vatel

O filmu: Píše se rok 1671. Francouzský šlechtic Princ de Conde se topí v dluzích a jediným východiskem jak získat finance, je požádat krále Ludvíka XIV. o velení ve vojenském tažení proti Holandsku. Král je pozván s celým versailleským dvorem na…
68 %
5474 zhlédnutí
Přehrát film
Park Gorkého

Park Gorkého

O filmu: Moskva, doba tuhého komunismu. V Parku Gorkého se najdou tři zohavené mrtvoly. Snímek zkušeného Michaela Apteda Park Gorkého vznikl v roce 1983. Na americký film má poněkud atypický námět a atypického hrdinu. Hlavní vyšetřovatel…
66 %
7627 zhlédnutí
Přehrát film

Trailery

Náhodně vybrané osobnosti



Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku