Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Patty Duke

Patty Duke
Datum narození: 14.12.1946
Místo narození: Elmhurst, New York, USA

Životopis:

Anna Marie „Patty"  Duke je americká divadelní, filmová a televizní herečka. Nejprve jako šestnáctiletá se stává slavnou, když vyhrává cenu Academy Award pro nejlepší herečku ve vedlejší roli a později hrající tři roky ve stejnojmenném sitcomu aby herecky dospěla jako Neely O'Hara ve filmu VALLEY OF THE DOLLS /1967/. Později byla zvolena prezidentkou organizace Screen Actors Guild v letech 1985-1988. V roce 1982 ji byla diagnostikována bipolární porucha osobnosti a od té doby se plně angažuje v boji proti této chorobě. V roce 1996 obsadila 40.pozici v žebříčku 50 největších TV hvězd všech dob.

Duke se narodila v Elmhurstu ve čtvrti Queens v New Yorku jako nejmladší ze tří dětí, narozených matce - pokladní Francis /roz. McMahon/ a otci Johnu Patrickovi Dukemu – taxikáři a opraváři. Otec byl irský Američan a babička byla původem z Německa. Její prarodiče emigrovali do New Yorku z County Longford v Irsku. Duke měla těžké dětství, otec byl alkoholik a matka trpěla klinickými depresemi se sklony k násilí. V osmi letech ji matka dala do péče Johnovi a Ethel Rossovým, kteří v ní rozpoznali talent a nechali rozvíjet její talent v herecké branži. Rossovi byli tvrdí manažeři, přejmenovali ji na Patty a snížili věk o dva roky.

Jednou z prvních hereckých prací bylo účinkování v rodinném seriálu THE BRIGHTER DAY v pozdních 50.letech. Poté vystupuje v různých reklamách a ve 12 letech se účastní soutěže THE $64,000 QUESTION /1956-1958/, kde vyhrává 32 tisíc dolarů. O tři roky později bylo zjištěno, že soutěž byla zmanipulovaná a Duke byla vyzvána ke svědčení před kongresovou porotou.

První hlavní hereckou rolí pro Duke byla postava Helen Keller v Broadwayské hře THE MIRACLE WORKER /1959/, která byla uváděna celé dva roky. V roce 1962 byla tato hra převedena na filmové plátno a Duke získala již zmíněného Oscara za vedlejší roli. V 16 letech byla Duke nejmladší držitelkou této ceny.

V roce 1961 se na otočku vrací do televize a hraje s Laurencem Olivierem a Georgem C.Scottem ve filmu THE POWER AND THE GLORY. O dva roky později pro ni napsal Sidney Sheldon sitcom THE PATTY DUKE SHOW, kde hrála dvojitou roli. Jako Patricia Patty Lane – americká teenagerka dostávající se ve škole občas do problémů a jako její identická sestřenice ze Skotska, Catherine Cathy Lane. Seriál trval tři roky a vynesl Duke nominaci na TV cenu Emmy Award.

Navzdory úspěšné kariéře, byla Duke frustrována svým dětstvím. Na základě jejích vzpomínek v knize Call Me Anna, vypověděla, že Rossovi plně kontrolovali její život, honoráře a styky s matkou. Dávali jim jen malou částku peněz k živobytí a od 13 let ji Rossovi nutili pít alkohol a polykat prášky. Následně Rossovy obvinila ze sexuálního zneužívání a v 18 letech se jí podařilo legálně vymanit z jejich vlivu.

V roce 1967 byl její seriál zrušen a Duke se rozhodla, že se vymaní z pozice úspěšné dětské hvězdy a nastoupí dráhu dospělé herečky. To se ji daří s filmem VALLEY OF THE DOLLS /1967/, kde ztvárnila Neely O'Haru - jednu ze tří hlavních postav závislých na uklidňujících prášcích a alkoholu. Nicméně kritika a diváci neakceptovali tuto hereckou proměnu a tento film jí málem zničil kariéru. Ve filmu ME, NATALIE /1969/ hrála spolu se začínajícím hercem Al Pacinem a za svou roli získala cenu Golden Globe, pro nejlepší herečku v komedii/muzikálu.

Do televize se vrací v roce 1970 filmem MY SWEET CHARLIE. Její ztvárnění těhotné teenagerky ji vynáší další cenu Emmy Award. Druhou cenu Emmy Award získává za miniseriál CAPTAINS AND THE KINGS /1977/ a třetí za TV verzi divadelní hry THE MIRACLE WORKER /1980/. V seriálu  HAIL TO THE CHIEF /1985/ se objevuje jako první žena –prezidentka Spojených Států. Po 7 dílech byl ale seriál zrušen. V roce 1982 hraje v kanadském snímku BY DESIGN lesbickou módní návrhářku, a je nominována na cenu Genie Award pro nejlepší zahraniční herečku. V romantické fantasy PRELUDE TO A KISS /1992/ hraje matku hlavní představitelce ztvárněné Meg Ryan a za její účinkování ve třech epizodách seriálu TOUCHED BY AN ANGEL /1994-2003/ je opět nominována na cenu Emmy Award.

Po roce 2000 omezuje své herecké aktivity a příležitostně hraje v televizi a několika nezávislých filmech. V roce 2002 se vrací na newyorská divadelní prkna a hraje postavu tetičky Eller v revivalu OKLAHOMA!.

V roce 2009 byl pro Duke uspořádán tribute v divadle The Castro Theatre v San Franciscu pod názvem "Sparkle, Patty, Sparkle!.". Show moderoval Bruce Vilanch a všech 1.400 míst v divadle bylo vyprodáno. V květnu 2011 se Duke pustila do režírování divadelní hry The Miracle Worker v Interplays Theater ve Spokane ve Washingtonu. Tentýž rok hrála matku zavražděného potápěče v krimi seriálu HAWAII FIVE-0 /2010-současnost 2013/. Ve čtvrté sezóně hudebního seriálu GLEE /2009-současnost 2013/, hrála Duke lesbickou klenotnici Jan, která pomáhá vybrat snubní prstýnek Blaine Anderson svému ex-příteli Kurtu Hummelovi.

Duke je také úspěšná zpěvačka, mající dva hity v Top 40 v roce 1965: "Don't Just Stand There" a " Say Something Funny". Zpívala v celovečerním filmu BILLIE /1965/ a na soundtracku k filmu THE DAYDREAMER /1966/. Během své pěvecké kariéry nazpívala šest LP desek. Duke je také autorkou dvou knih. Autobiografií Call me Anna a Brilliant Madness: Living with Manic Depressive Illness.

17.srpna 2004 byla položena hvězda s jejím jménem na chodník slávy v Hollywoodu. V roce 2007 získala čestný doktorát na University of North Florida za její práci a propagaci pomoci při mentálních onemocněních. V roce 2010 získala další čestný titul Doctor of Humane Letters na University of Maryland Eastern Shore.

V osobním životě to měla Duke jako na houpaččce. V roce 1965 se vdala za Harryho Falka, který byl 13 let jejím šéfem. Během manželství propadala symptomům bipolární poruchy osobnosti, těžce pila, brala prášky a trpěla anorexií. Pár se rozvedl v roce 1969. V raných 70.letech měla románek s o 17 let starším Desim Arnazem Jr. Pár byl permanentně v hledáčku bulváru a během několika měsíců se rozešli. Poté Duke začala randit s o 16 let starším hercem Johnem Astinem a jako bokovku měla promotéra rockových koncertů Michaela Tella. V té době otěhotněla, ale nevěděla s kým. Zda s Astinem nebo Tellem. Vdala se tedy za Tella ale po 13 dnech bylo jejich manželství prohlášeno za neplatné. Jejich syn Sean Astin se narodil v roce 1971. Duke stále tvrdila, že otcem je John Astin ale podvědomě věřila, že otcem může být i Desi Arnaz Jr. V roce 1994 podstoupil Sean Astin genetické testy, které určily otcem Michaela Tella. Duke a Astin se vzali v roce 1972, Astin syna adoptoval a pár měl spolu ještě dalšího syna Mackenzieho. Rozvedli se v roce 1985.

Čtvrtým manželem Patty Duke byl seržant Michael Pearce. Pár se přestěhoval do Haydenu v Idahu a adoptovali syna Kevina. Od té doby používá jméno Anna Duke-Pearce. Duke má tři vnučky, herečku Alexandru Astin, která hrála Elanor Gamgee ve fantasy filmu THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING /2003/, Elizabeth Astin a Isabellu Astin.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie

Amazing Love

Amazing Love

O filmu: Vedoucí mládeže Stuart bere několik teenagerů na víkendové táboření. Proti své vůli s nimi jede i Ashley. Její neustále špatná nálada z nechtěného výletu ale negativně působí na všechny táborníky. Proto se Stuart rozhodl podělit se s…
77 %
12856 zhlédnutí
Přehrát film
Předehra k polibku

Předehra k polibku

O filmu: Peter Hoskins se na první pohled zamiluje do barmanky Rity Boyleové. Po krátkém čase se rozhodnou se vzít, avšak jejich svatbu naruší záhadný starší pán, který má jen jedno přání: políbit nevěstu. Na svatební cestě Peter zjisťuje, že něco…
47 %
5617 zhlédnutí
Přehrát film
Ďábel v Amityville

Ďábel v Amityville

O filmu: Skupina kňazov vtrhne do domu v Amityville s cieľom vyhnať démona. Démon sa prevtelí do lampy, ktorá vo výpredaji nachádza novú majiteľku a tým pádom aj nový príbytok...(petero)
43 %
4132 zhlédnutí
Přehrát film
Nepotrestaná vražda

Nepotrestaná vražda

O filmu: Před třiceti lety byla brutálně ubodána matka duševně zaostalých pětadvacetiletých dvojčat. Otisky na místě činu patřily jejím synům, kteří také byli ze zločinu obviněni. Dávného případu se ujímá bývalá jeptiška, půvabná Christine…
48 %
2513 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku