Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Ota Šimánek

Ota Šimánek
Datum narození: 28.04.1925
Místo narození: Třešť u Jihlavy, Československo
Datum úmrtí: 08.05.1992
Místo úmrtí: Praha, Československo

Životopis:

Vysoký, hubený a němý chlapík s nepostradatelnou buřinkou, bílým karafiátem v klopě, starosvětským oblekem a deštníkem se stal miláčkem a hrdinou tisíců dětských srdcí. Ano, životní rolí Otto Šimánka se stal Pan Tau v koprodukčních dětských příbězích Jindřicha Poláka. Nejdříve bylo natočeno třináct středometrážních snímků, uváděných v kině i v televizi (1969 – 1972), dalších třináct dílů bylo natočeno pouze pro televizi (1973 – 1975), pro televizi Polák natočil i zbylých sedm dílů (1977 – 1978). A díky sestřihům některých dílů pronik Pan Tau se svým představitelem Otto Šimánkem i do celovečerního filmu: POPLACH V OBLACÍCH (1978), OD ZÍTŘKA NEČARUJI (1978) a PAN TAU (1988).

Narodil se 28. dubna 1925 v Třešti u Jihlavy. V dětství žil s bratrem Jaroslavem a rodiči v nedalekých Stajištích. Za druhé světové války se v karlínské Tesle v Praze vyučil elektromechanikem. Už od dětství se však zajímal o divadlo. Bez herecké průpravy hrál ochotnicky v Dělnické besedě a po okupaci na dalších ochotnických jevištích.

Jako profesionál spoluzakládal s Václavem Vaňátkem Divadlo mladých pionýrů (1945) a prošel Divadlem 5. května (1946), Divadlem pod Plachtou Jindřicha Plachty, kde byl ale jen pět měsíců, Divadlem pracujících ve Zlíně (1947 – 1954), ostravským Státním divadlem (1954 – 1958) a Městskými divadly pražskými (1958 – 1990), z nichž odešel na odpočinek. Jeho druhou ženou byla kostýmní výtvarnice a scénografka Ludmila Muchová (*1937). Z prvního manželství měl jednu dceru.

Na všech svých angažmá Šimánek rozvíjel i svůj zájem o uměleckou pantomimu, stylizovaný herecký projev a pohybově kulturní umění. Právě tyto aspekty nejlépe využil při vytváření svého Pana Tau. Otto Šimánek vynikal zejména v komické oblasti, nejraději byl ale v tragikomické s nádechem pantomimy. Kromě mimiky, gestikulace a pohybů využíval i svůj hlas. Zahrál si v inscenacích „Když se slaví karneval“ (Nanek Cocard), „Ulička“ (Koníček), „Kdo bere, má za tři“ (Don Gilo), „Fiakr číslo třináct“ (Jobelin), „Sliby chyby“ (Wanderhof), „Galantní lsti“ (hrabě Bellair), „Největší z Pierotů“ (Debureau), „Tři Alberti a slečna Matylda“ (baron), „Obrácení Ferdyše Pištory“ (profesor Kosterka), „Měšťáci“ (Bessemenov), „Námluvy“ (stařec), „Tlučhuba“ (Bonviván), „Pes Lope de Vegy“ (Otavius), „Židle“ (stařeček) nebo „Benátská vdova“.

Pan Tau zastínil všechny filmové (často malé i epizodní) postavy Otty Šimánka, z nichž si některé teď uvedeme. K filmu přišel ještě během angažmá ve Zlíně (např. I ANDĚLÉ ZTRÁCEJÍ TRPĚLIVOST, NEDĚLNÍ DOSTAVENÍČKO a BOTOSTROJ). Naposledy si ve filmu zahrál, jak jinak, PANA TAUA (1988).

K další filmové práci se dostal až po svém příchodu do Prahy: VYNÁLEZ ZKÁZY (muž ve vlaku), TOUHA (švagr), VŠUDE ŽIJÍ LIDÉ (učitel Řehák), BARON PRÁŠIL (Michel Ardan), TŘI CHLAPI V CHALUPĚ (družstevník Arnošt), KDO CHCE ZABÍT JESSII? (zástupce docentky), POSLEDNÍ RŮŽE OD CASANOVY (lékař O’Reilly), FANTOM MORRISVILLU (Miki zvaný Kuřátko), KONEC AGENTA W4C PROSTŘEDNICTVÍM PSA PANA FOUSTKY (zbrojíř du Jardin), SVĚTÁCI (opilý muž s Marcelou), SVATBY PANA VOKA (kardinál), „PANE, VY JSTE VDOVA!“ (průmyslník Alfréd Keletti), BOUŘLIVÉ VÍNO a ZRALÉ VÍNO (družstevník Kyselý), ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM (Američan Patric White), ZELENÁ VLNA (pán s kloboukem), CHOBOTNICE Z II. PATRA a VESELÉ VÁNOCE PŘEJÍ CHOBOTNICE (učitel).

Spolupracoval s rozhlasem („Rozvod po našem“, „Čtyři ženy na neděli“, „Diamantové očko“, „A v prach se neobrátím“, „Zelený svět“, „Deset zlatých“ či „Javorová víla“), dabingem (zahraniční snímky ČETNÍK ZE SAINT TROPEZ, PRÁZDNINY V ŘÍMĚ, BYL JSEM PŘI TOM, pro Vorlíčkovu pohádku TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU namluvil německého herce Rolfa Hoppe), televizními inscenacemi (např. ŠLECHETNÝ COWBOY SANDY, MODLITBA PRO KATEŘINU HOROVITZOVOU, SVATEBNÍ CESTA ANEB JEŠTĚ NE, EVŽENE!, DOKTOR A BĚSI, INZERÁT, SEDM ŽEN ALFONSE KARÁSKA, BÁSNÍK, SLUŽKA A KRÁL, ŠACH MAT, TREZOR nebo PODNÁJEM NA CHAMPS ELLYSÉES).

A seriály (TŘI CHLAPI V CHALUPĚ, SŇATKY Z ROZUMU, HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO, F. L. VĚK, INŽENÝRSKÁ ODYSEA, ARABELA, LUCIE, POSTRACH ULICE, NÁVŠTĚVNÍCI, MALÝ PITAVAL Z VELKÉHO MĚSTA, VLAK DĚTSTVÍ A NADĚJE a CHOBOTNICE Z II. PATRA). Svoji milovanou pantomimu učil na hudebně – dramatickém oddělení Státní konzervatoře v Praze. Otto Šimánek zemřel 8. května 1992 v Praze, jen deset dní po svých šedesátých sedmých narozeninách.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie

Mladé víno

Mladé víno

O filmu: Třetí posezení u vína, tentokrát s počítačem. Film MLADÉ VÍNO byl natočen v přímé závislosti na divácky úspěšné předchozí dva: "Bouřlivé víno" a "Zralé víno". V komediálně laděném příběhu je důležitým aktérem počítač, kolem kterého se…
57 %
10329 zhlédnutí
Přehrát film
Kde bydlí štěstí

Kde bydlí štěstí

O filmu: Chudá ševcovská dcerka byla pracovitá, milá, poctivá a svou povahou i nesmírnou krásou si získala zámeckého pána. Avšak závistivá zlatníkova žena s dcerou ji lásku nepřály a chtěli mermomocí dostat své štěstí.
59 %
3951 zhlédnutí
Přehrát film
Zítra vstanu a opařím se čajem

Zítra vstanu a opařím se čajem

O filmu: Blízká budoucnost: V Praze byl zahájen provoz netradiční cestovní kanceláře Universum, která pořádá zájezdy do minulosti. Toho chce zneužít skupinka nacistů pod vedením jistého Klause Abbarda (Jiří Sovák). Mají v plánu odcestovat do…
77 %
13138 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku