Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
O'Larkin, Christopher

O'Larkin, Christopher
Datum narození: 30.11.-0001

Životopis:

Christopher Nolan se narodil 30. července 1970 v Londýně britskému otci a americké matce. Když v jeho sedmi letech zachvátila svět mánie jménem Star Wars, nevyhnula se ani jemu a se svým starším bratrem Mattem začal natáčel na otcovou 8 mm kameru krátké filmečky. Během studií na University College v Londýně, kde studoval anglickou literaturu, natočil na 8 mm kameru filmeček TARANTELLA, který se dočkal i úspěchu v USA na festivalu Image Union pořádaný společností PBS v roce 1989. To mu otevřelo cestu do studentské filmařské společnosti, kde si navíc poprvé osahal 16 mm kameru.

Zhruba v polovině 90. let minulého století se seznámil s Jeremym Theobaldem, který se objevil v jeho krátkém filmu LARCENY, který byl uveden Cambridgském filmovém festivalu v roce 1996, a následně ještě v tříminutovém surrealistickém dílku DOODLEBUG. A byl to právě Jeremy Theobald, který mu koprodukoval a navíc si i zahrál v jeho prvním celovečerním snímku, který se jmenoval FOLLOWING. Bezrozpočtový, černobílý film, jehož výroba společně s produkcí trvala téměř rok, byla dokončena v roce 1998 sesbírala mnoho cen, zejména na MFF v Rotterdamu.

A právě úspěch FOLLOWING jej postavil na hranici mezi nezávislou filmařinu a komerční svět. K MEMENTU si sám napsal scénář, do hlavních rolí obsadil Guye Pearce, Carrie Ann-Moss a Joe Pantoliana a stvořil jeden z nejoriginálnějších snímků 90. let, kde v obrácené časové chronologii odvyprávěl příběh muže, hledajícího vraha své ženy. Jeho problém je v tom, že nedokáže vytvářet nové vzpomínky, takže jeho jedinými indiciemi jsou spousty tetování na vlastním těle a do podrobna popsané fotky.

Vlna ohlasu, kterou díky Mementu zaznamenal, jej vynesla ještě výš. K dispozici dostal osmdesáti milionový rozpočet, tři oscarové herce, Ala Pacina, Robina Williamse a Hillary Swank, působivý scénář Hillaryho Seitze a stvořil ultratemnpu INSOMNII, ve které tvrdý policajt pátrá po brutálním vrahovi mladé dívky. Nehostinnou Aljašku, den, který nikdy nekončí a neustále se zvyšující pocit vyčerpání způsobený nespavostí hlavního hrdiny, dokázal Nolan přenést na diváka naprosto spolehlivě. Jedinou chybou Insomnie se nakonec stal fakt, že přišla až po Mementu a nedostalo se jí tedy takového uznání.

Ač to nikdo už nečekal, snad téměř každý filmový divák ví, jak to dopadlo v rukou Joela Schumachera, bylo rozhodnuto o resuscitaci komiksového hrdiny, který nosí černou masku se špičatým nosem a obří plášť ve tvaru netopýřích křídel. Pro film BATMAN ZAČÍNÁ si ke spolupráci Nolan přizval scénáristu Davida S. Goyera, který si napravuje reputaci po třetím dílu Bladea a předložili publiku netopýřího muže tak, jak jej zatím ještě nevidělo. V hlavní roli okřídleného mstitele se objevil Christian Bale a rolí jeho protivníků připadly Kenu Watanabemu a Cillianu Murphymu.

Po velikém úspěchu BATMAN ZAČÍNÁ, natočil posléze film DOKONALÝ TRIK, v hlavní roli opět s Christianem Balem a Hugh Jackmanem. Opět thriller, tentokrát o dvou soupeřících kouzelnících. Pravděpodobně jeho nejproslulejším, nejvýdělečnějším a kritiky i diváky nejlépe přijatým dílem se stal roku 2008 TEMNÝ RYTÍŘ. Pokračování dobrodružství černého maskovaného hrdiny překonalo rekordy v rozpočtu i náštěvnosti. Batman zde soupeří s vychytralým psychopatem zvaným Joker, jehož role připadla Heathu Ledgereovi a byla poslední rolí, jakou před svou smrtí odehrál. I to mělo za následek, že se z Temného rytíře stal v podstatě ihned trhák i kult. Několik měsíců před premiérou byl Ledger nalezen mrtev ve svém bytě. Jeho výkon v roli Jokera mu přinesl několik filmových ocenění, včetně sošky Oscara. Nolan tak dokázal úspěšnost svých režijních postupů a metod ještě více.

K jeho největším vzorům patří Ridley Scott a jeho Blade Runner je pro něj nejinspirativnějším snímkem. Dále obdivuje snad všechna díla od Stanleyho Kubricka a Johna Frankeheimera. Je ženatý s filmovou producentkou Emmou Thomasovou, se kterou má dceru, která se narodila během natáčení Insomnie. Díky svému umu si dokázal naklonit velké producenty, kteří mu rádi ukáží štědrou ruku a jejich důvěru může Nolan dokázat už příště, protože jen blázen by odmítnul natočit pokračování Batmana, který tak slibně začal.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Filmografie

Memento

Memento

O filmu: Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě…
87 %
89843 zhlédnutí
Přehrát film
Počátek

Počátek

O filmu: Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je zkušený zloděj, absolutní špička v nebezpečném umění extrakce: krádeže cenných tajemství z hloubi podvědomí během snění, kdy je mysl nejzranitelnější. Cobbova vzácná schopnost z něj učinila vyhledávaného…
89 %
529885 zhlédnutí
Přehrát film
Temný rytíř povstal

Temný rytíř povstal

O filmu: Je tomu již osm let, co se Batman vytratil do noci, čímž se tak z hrdiny změnil v uprchlíka. Tím, že za něj padla vina za smrt Harveyho Denta, obětoval temný rytíř všechno pro to, co společně s komisařem Gordonem považoval za vyšší dobro.…
86 %
438900 zhlédnutí
Přehrát film
Muž z oceli

Muž z oceli

O filmu: Mladý chlapec zjistí, že má mimořádné schopnosti a že není z této planety. Jako mladý muž se vydá na cestu za zjištěním, odkud pochází a s jakým záměrem byl vyslán na Zemi. Ale hrdina, který má zachránit svět před zničením a stát se…
74 %
279929 zhlédnutí
Přehrát film
Interstellar

Interstellar

O filmu: Když se náš čas na Zemi chýlí ke konci, je skupina výzkumníků pověřena nejdůležitějším posláním v lidských dějinách: cestou za hranice naší galaxie, při které má za úkol najít mezi hvězdami pro lidstvo nový domov.
87 %
703896 zhlédnutí
Přehrát film
Interstellar IMAX

Interstellar IMAX

O filmu: Když se náš čas na Zemi chýlí ke konci, je skupina výzkumníků pověřena nejdůležitějším posláním v lidských dějinách: cestou za hranice naší galaxie, při které má za úkol najít mezi hvězdami pro lidstvo nový domov.(Warner Bros. CZ)
84 %
4279 zhlédnutí
Přehrát film
Dunkerk

Dunkerk

O filmu: Očekávané válečné drama vizionáře Christophera Nolana vychází z událostí evakuace obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží severofrancouzského Dunkerku na jaře 1940.(Vertical Ent.)
86 %
291829 zhlédnutí
Přehrát film

Trailery

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku