Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Nino Castelnuovo

Nino Castelnuovo
Datum narození: 28.10.1936
Místo narození: Lecco, Lombardie, Itálie

Životopis:

Přestože Nino Castelnuovo hrál převážně vedlejší role, jeho filmografie je obdivuhodnou přehlídkou řady zásadních počinů italské i francouzské kinematografie několika desetiletí, což jej řadí mezi přední italské herce generace třicátých let. Narodil se ve starobylém městě Lecco v severní Itálii a pochází z početné a nepříliš movité rodiny, což jej již v brzkém mládí přinutilo pracovat, aby pomohl financovat chod domácnosti. Táhlo jej to ale k umění, studoval klasický tanec a v roce 1955 odešel do Milána, kde získal hereckou průpravu v divadelní škole provozované milánským divadlem Piccolo Teatro.

V roce 1957 absolvoval debut před televizní kamerou, ve filmu se objevil poprvé v menší roli kriminálního dramatu ZATRACENÝ MALÉR (Un maledetto imbroglio, 1959). Následně dostal příležitosti v několika italských i zahraničních filmech zasazených do doby druhé světové války (VŠICHNI DOMŮ – Tutti a casa, 1960; HRBÁČ – Il gobbo, 1961; DEN LVŮ – Un giorno da leoni, 1961; NEJKRATŠÍ DEN – Il giorno piu corto, 1963). V počátcích jeho kariéry se v jeho filmografii vyjímá i slavný Viscontiho film ROCCO A JEHO BRATŘI (Rocco e i suoi fratelli, 1960), i když tady hrál jen menší roli.

Na mezinárodní půdě triumfoval Nino Castelnuovo v páru s Catherine Deneuve ve slavném muzikálu PARAPLÍČKA ZE CHERBOURGU (Les parapluies de Cherbourg, 1964), který získal několik ocenění na různých filmových přehlídkách a dodnes patří ke klenotům daného žánru. Paradoxně ale tato největší Castelnuovova role není příliš známá v Itálii, protože italské publikum tehdy vzhlíželo k jiným žánrům a muzikály je nechávaly chladným. Nedlouho nato mu ale popularitu na domácí půdě přinesl seriál SNOUBENCI (I promessi sposi, 1967) natočený podle oblíbené literární předlohy z 19. století.

Práci pro televizi se pak Castelnuovo věnoval i v následujících letech, znovu se také objevoval v dodnes slavných i zapomenutých titulech žánru válečných filmů, uplatnil se i ve westernech (ARMÁDA PĚTI MUŽŮ – Un esercito di cinque uomini, 1969). Opětovné zajímavé nabídky přicházely z Francie, zahrál si v Molinarově filmu DOTĚRNÝ CHLAP (L′emmerdeur, 1973), o rok později pak vytvořil ústřední pár s Romy Schneider v komorním dramatu LÁSKA V DEŠTI (Un amour de pluie, 1974). Kvůli značnému vytížení divadlem a televizí se pak k filmu vracel již jen zřídka.

V mezinárodním měřítku se Nino Castelnuovo připomněl znovu až menší rolí D′Agostina v oscarovém ANGLICKÉM PACIENTOVI (The English Patient, 1996), naši diváci jej pak mohli vidět v seriálech INSPEKTOR ROCCA (Il maresciallo Rocca, 1996) a OKOUZLENÍ (Incantesimo, 2002), souběžně pokračoval i v práci pro divadlo, naposledy se uvedl ve slavné Goldoniho hře Šest postav hledá autora (2005). V této době ale musel kvůli vážnému onemocnění očí ukončit své další umělecké aktivity, dnes trpí praktickou slepotou obou očí a zcela se stáhnul do ústraní.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie

Rocco a jeho bratři

Rocco a jeho bratři

O filmu: Italský film vynikajícího režiséra Luchina Viscontiho Rocco a jeho bratři patří k stěžejním dílům současné světové kinematografie. Je to film hluboce lidský. Vypráví o osudech pěti bratří, kteří přicházejí z venkova do velkého města hledat…
83 %
10280 zhlédnutí
Přehrát film
Anglický pacient

Anglický pacient

O filmu: Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary...Román Michaela Ondaatjeho Anglický pacient (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní…
80 %
22258 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku