Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Nathalie Nerval

Nathalie Nerval
Datum narození: 28.03.1926
Místo narození: Paříž, Francie
Datum úmrtí: 07.05.2012
Místo úmrtí: Paříž, Francie

Životopis:

Francouzská herečka Nathalie Nerval strávila svou kariéru především na divadelních jevištích, s filmem a televizí spolupracoval jen příležitostně, výrazně se ale prosadila také v dabingu. Pocházela z Paříže a herectví studovala na konzervatoři, školu absolvovala Shakespearovou hrou Antonius a Kleopatra. V roce 1947 začala hrát v divadle, její počátky jsou spojeny s pařížskou scénou Théâtre des Célestins, ale spolupracovala také se slavným režisérem Jeanem Vilarem a účinkovala v jeho inscenacích na festivalu v Avignonu (Cid, Richard II.).

Počátkem padesátých let začala spolupracovat i s filmem, debutovala malou rolí v historickém dramatu CESTA DO DAMAŠKU (Le chemin de Damas, 1952), později se mihla v bezejmenné epizodě elegantní dámy ve filmu HRABĚ MONTE CHRISTO (Le comte de Monte Cristo, 1954). Větší příležitost pak dostala v komedii ZÁKON JE ZÁKON (La loi est la loi, 1958), kde byla dcerou slavného komika Fernandela, objevila se také v úspěšné komedii PĚŠKY, NA KONI A NA RAKETĚ (À pied, à cheval et en spoutnik, 1958). V této době byla již součástí divadelní společnosti Renaud-Barrault, s níž vystupovala převážně v divadle Théâtre Odéon, znovu účinkovala také na divadelních festivalech.

Od šedesátých let rozšířila své aktivity také o televizi, kde ji zviditelnily především historické seriály jako RYTÍŘ DE MAISON ROUGE (Le chevalier de Maison Rouge, 1963) nebo BELPHEGOR (1965). Z jejích dalších rolí ve filmu připomeňme větší postavu paní Grunsteinové, kterou odehrála po boku Alaina Delona v kriminálce JEFF (1969). Manželku hlavního hrdiny (Yul Brunner) ztvárnila ve špionážním filmu HAD (Le serpent, 1973). Ukázkový verbální projev jí mezitím nabídl bohaté uplatnění také v dabingu; mluvila nejen ve francouzských animovaných filmech (TINTIN A JEZERO ŽRALOKŮ – Tintin et le lac aux requins, 1972), ze zahraničních hereček dabovala častěji například Sophii Loren nebo Ingrid Bergman.

Po vystřídání několika dalších divadel zakotvila Nathalie Nerval na nejslavnější scéně v Comédie Française, kde strávila bezmála čtvrt století (1977-2001). Tady hrála ve francouzské klasice (Ruy Blas, Faidra, Scapinova šibalství), ale i v dílech cizích autorů (Šest postav hledá autora, Matka Kuráž a její děti). Před kamery ji znovu přivedl Robert Hossein, který ji obsadil do své adaptace slavného Hugova románu UBOŽÁCI (Les misérables, 1982) a později ještě do filmu ČERVENÝ KAVIÁR (Le caviar rouge, 1986). Poslední léta na jevišti zasvětila účinkování v ruské klasice (Zločin a trest, Strýček Váňa, Revizor).

Před kamerou se objevila naposledy v malé roli staré ženy ve filmu BIRKENAU (La petite prairie aux bouleaux, 2003), práci v divadle završila pohostinským vystoupením v Molièrově hře Monsieur de Pourceaugnac v Théâtre d’Union v Limoges. Za své zásluhy obdržela Řád umění a literatury udělovaný francouzským ministerstvem kultury. Nathalie Nerval zemřela v Paříži 7. května 2012 ve věku 86 let.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Filmografie

Belphégor – Fantóm z Louvru

Belphégor – Fantóm z Louvru

0 %
5061 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku