Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Michel Etcheverry

Michel Etcheverry
Datum narození: 16.12.1919
Místo narození: Saint-Jean-de-Luz, Francie
Datum úmrtí: 30.03.1999
Místo úmrtí: Paříž, Francie

Životopis:

Francouzský herec Michel Etcheverry hrál desítky velkých rolí ve filmech v padesátých letech, později upřednostňoval divadlo a příležitostně pracoval pro televizi, s filmem ale již jen výjimečně. Pocházel z francouzsko-španělského pomezí v Pyrenejích, španělské předky ostatně prozrazuje i původem španělské jméno Etcheverry, narodil se v přístavním městě Saint-Jean-de-Luz. Původně byl učitelem, jeho pedagogická kariéra ale skončila v roce 1940 na základě poměrně banální historky, když odmítl své žáky učit propagandistickou píseň na počest maršála Pétaina.

Z rodného kraje odešel za druhé světové války do Paříže, kde začal pracovat jako inspicient, později studoval herectví na konzervatoři. Jako herec začínal v divadelním souboru slavného Louise Jouveta, s nímž hrál v Théâtre de l'Athénée (Bláznivá ze Chaillot, Škola žen). Konzervatoř absolvoval v roce 1947, ale nadále hrál s Louisem Jouvetem. Před kamerou debutoval epizodním výstupem v kriminálce MEZI JEDENÁCTOU A PŮLNOCÍ (Entre onze heures et minuit, 1949), v níž hlavní roli hrál právě Jouvet. Jeho filmografie se rozrůstala pozvolna, do širšího povědomí se dostal díky menší role nastávajícího otce v taxíku v úspěšném filmu ADRESÁT NEZNÁMÝ (... Sans laisser d'addresse, 1951).

Když opustil soubor Louise Jouveta, během 50. let vystřídal několik pařížských divadel a uplatnil se ve slavných hrách jako Pygmalion (Théâtre des Bouffes Parisiens) nebo Deník Anny Frankové (Théâtre de Montparnasse, Théâtre des Célestins), vystupoval také na divadelních festivalech. V polovině 50. let začal mnohem častěji hrát ve filmu a točil i několikrát ročně. V úspěšných historických filmech několikrát oblékl kněžské roucho, kazatele hrál například v dramatu AFÉRA S JEDY (L'affaire des poisons, 1955), duchovním byl také ve filmech SYN SLADKÉ CAROLINE (Le files de Caroline chérie, 1955) nebo HRABĚNKA CASTIGLIONE (La contessa di Castiglione, 1955), skutečnou postavu abbé Beauvaise ztvárnil v životopisném snímku MADAME DU BARRY (1954). Hrál i v titulech dobrodružného žánru, v mezinárodně obsazeném projektu MICHEL STROGOFF (1956) zosobnil ruského generála.

Středně velké role právníků nebo kriminalistů hrál také v několika justičních dramatech a detektivkách, připomeňme alespoň roli soudce ve filmu SVĚDEK VE MĚSTĚ (Un témoin dans la ville, 1959), úlohy policejních komisařů mu připadly ve filmech ŽÁDOST O MILOST (Recours en grâce, 1959) nebo TŘI TVÁŘE HŘÍCHU (Les puits aux trois vérités, 1961). Jindy hrál naopak kriminálníky, ve filmu CELÉ MĚSTO ŽALUJE (Toute la ville accuse, 1955) byl šéfem gangsterů. Jen výjimečně našel uplatnění i v komediích.

V roce 1961 nastoupil Michel Etcheverry do nejslavnějšího francouzského divadla Comédie Française. Brzy se vypracoval v uznávaného představitele velkých dramatických rolí světového i domácího repertoáru (Hlad a žízeň, Richard III., Horatius, Antigona). Znovu vystupoval i na divadelních festivalech, příležitostně se věnoval i režii. Plné vytížení divadlem omezilo jeho další aktivity před kamerou, připomeňme alespoň jeho roli chirurga v hororu OČI BEZ TVÁŘE (Les yeux sans visage, 1960), lékaře hrál i v dramatu VĚZENKYNĚ (La prisonnière, 1968). V Buñuelově MLÉČNÉ DRÁZE (La voie lactée, 1969) se objevil v roli inkvizitora. Kromě početné práce pro televizi, kde účinkoval hlavně v adaptacích divadelních her, se filmovým divákům připomněl menšími úlohami ve filmech PERCIVAL GALSKÝ (Perceval le Gallois, 1978) a JAKO IKARUS (I... comme Icare, 1979).

Po odchodu z Comédie Française zde byl jmenován čestným členem (1984), nadále ale příležitostně hrál na jevišti. V 90. letech byl dvakrát nominován na prestižní Molièrovu cenu za své kreace v představeních Vražda v katedrále (1995) a Another Time (1995). V téže době stál také naposledy před kamerou (FRANCOUZKA - Une femme française, 1995).

Michel Etcheverry zemřel v Paříži 30. března 1999 ve věku 79 let. Jeho filmografie zahrnuje šedesát rolí.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Filmografie

Hoří v Paříži?

Hoří v Paříži?

O filmu: Významný francouzský režisér René Clément se ve své práci pravidelně a systematicky vracel k událostem druhé světové války. Film Paris brûle-t-il? byl natočen v průběhu roku 1966 jako téměř tříhodinový epos o hrdinství Francouzů v době…
79 %
7388 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku