Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Lukáš Vaculík

Lukáš Vaculík
Datum narození: 08.06.1962
Místo narození: Praha, Československo

Životopis:

Typ českého playboye slušňáka pro teenagery socialismu, který se postupem času prokousal až k rolím hrdinů středního věku a momentálně už i elegantně šedivějících tatínků. To je v kostce (a nadsázce) herecká kariéra Lukáše Vaculíka, muže, jehož tvář v osmdesátých letech zdobila nejeden dívčí pokojík, a který se v polovině devadesátých let (patrně s výrazným přičiněním své vlastní osoby) z časoprostoru českého showbusinessu nenápadně vytratil. A to platí vlastně doposud: na herce s kdysi mimořádnou popularitou se totiž až překvapivě zřídka zaměřuje bulvár a Vaculíkovi se daří udržovat si odstup od svého soukromí.

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let ovšem tehdy ještě začínajícího herce u nás nikdo neznal a nic moc na tom nezměnily ani LÁSKY MEZI KAPKAMI DEŠTĚ (1979). Komorní drama režiséra Karla Kachyni o žižkovském ševci si pro sebe podle očekávání celé ukradl herecký mistr Vladimír Menšík a Vaculík hlavně sbíral zkušenosti. Těžko asi tušil, že bude za pár let miláčkem českých dívek a dam, stejně tak se mu jistě ani nezdálo o tom, že pro nejpřísnější kritiky bude jeho první filmová role také jeho jediným kloudným počinem pro stříbrné plátno v celé jeho počínající kariéře. Za to, že Vaculíkova filmová popularita vyletěla vzhůru jako kometa, mohla samozřejmě série "filmů pro mládež" režiséra Jaroslava Soukupa odstartovaná titulem VÍTR V KAPSE (1982). Na svou dobu relativně odvážný příběh dvou maturantů nastupujících do prvního zaměstnání v plzeňské Škodovce spojil herecky Vaculíka poprvé se Sagvanem Tofim a byl to docela úspěch.

O dva roky později dostal Vaculík podobně laděnou příležitost, tentokrát ale bez Tofiho, zato s krminální zápletkou. A LÁSKA Z PASÁŽE (1984) se stala bez nadsázky hitem. Dobře to vystihuje jeden z recenzentů, který (bez ohledu na samotné hodnocení) lakonicky dodává: viděl to snad každý Čech. Zápletka točící se kolem party bytových zlodějů rámuje vztah Vaculíkova hrdiny se studentkou v podání Tatiany Kulíškové a Soukup si tehdy na režisérské židli troufl opět na noir ending po česku: zatímco Vítr v kapse nepřežije Tofiho postava, v pražských pasážích umírá Vaculík, jehož srazí na útěku před Veřejnou bezpečností jeden z bývalých parťáků žigulíkem.

Nijak spolu nesouvisející, přesto ve Vaculíkově kariéře zásadní "trilogii" pak završil KAMARÁD DO DEŠTĚ (1988). Další Soukup, další detektivka, tentokrát ale znovu společně s Tofim a hlavně s prvky komedie. Diváci se královsky bavili, kina praskala ve švech a ústřední hrdinové měli na krku přezdívky, které se už nikdy neměli zbavit...

A Vaculík přitom zdaleka nebyl jen "kamarádem do deště". Pravda, jeho role stojící mimo jeho osudovou soukupovskou triádu byly spíš nenápadné. Za pozornost stál už nesmělý žokej v Hubačově seriálu DOBRÁ VODA (1982), jenže stejně jako při Vaculíkově filmovém debutu Menšík, také jeho televizní premiéře vládl jiný herec: ve své nejspíš životní roli jím byl Petr Haničinec.

V MALÉM PITAVALU Z VELKÉHO MĚSTA (1982) měl Vaculík jen štěk, navíc jako okopírovaný ze svých pozdějších rolí naivních dobráků nakukujících do drsného světa socialistického podsvětí. První opravdu zajímavou televizní roli mu nabídl až seriál Karla Smyczka na námět Ivo Pelanta z prostředí učňovského školství. TŘETÍ PATRO (1985) namíchalo herecké karty poměrně nezvykle a Vaculík hrál hlavní roli mladého mistra učňům v podání Jiřího Langmajera, Jana Potměšila nebo Jana Antonína Duchoslava. Je trochu paradoxní, že šlo o jeho první "dospělou" roli a to dobré tři roky předtím, než se s Tofim vrátili do rolí rozjívených mládežníků, intelektuálně bezmála stejných, kterým předtím na seriálovém učňáku sám velel...

Ale Vaculík uměl zaujmout i kritiku a to dokonce v témže roce, v němž usedl s Tofim na tramvajový ostrůvek a nechal se vyfotit na plakát ke své nejznámější roli. Stihl totiž i druhou filmovou spolupráci s Karlem Kachyňou, film OZNAMUJE SE LÁSKÁM VAŠIM (1988) v němž české publikum poprvé okouzlila zrzka Markéta Hrubešová. Je zvláštní, že jejich společná nahá scéna s Vaculíkem nechala divačky chladnými a film sám si musel přízeň vydobýt až jaksi s odstupem času a dodatečně. Inu, "kamarádovský" kult byl právě na vrcholu. Byla a je to škoda: z těch několika málo rozhovorů, jež jsou s Vaculíkem k dohledání, se totiž dá tušit, že právě role v tragické lovestory ze druhé světové války patří k těm, kterých si (patrně právem) sám herec váží nejvíc.

Převrat v roce 1989 zastihl Vaculíka poté, co se Soukupem dotočil romantický historický povídkový snímek DIVOKÁ SRDCE (1989). Ten kritiky nenadchl (podle očekávání), ale neznamenal ani žádný kasovní trhák. Tím naopak byl TANKOVÝ PRAPOR (1991) Víta Olmera, ve kterém dostal Vaculík na zlatém podnose klíčovou roli Danny Smiřického. V porevoluční euforii film trhal divácké rekordy a některé z nich dost možná drží dodnes, kdy už si na něj paradoxně řada lidí ani nevzpomene a mnozí jej snadno v hlavě zamění s o rok mladšími ČERNÝMI BARONY (1992).

V nich ale Vaculík na rozdíl od stejnojmenného televzního seriálu z roku 2003 nehrál. Důvod je jednoduchý: v roce 1992 totiž Jaroslav Soukup jako první u nás objevil ekonomické kouzlo filmového pokračování a vznikl KAMARÁD DO DEŠTĚ 2. (1992). Podobná zápletka, další shledání se Sagvanem Tofim a znovu hit. Málokdo tušil, že pro Vaculíka vlastně poslední velký filmový hit.

Herec, který už se od rolí princů a nesmělých mladíčků přesouval k hrdinům středního věku, se přitom nebál experimentovat. VÁLKA BAREV (1993) Filipa Renče je navíc podle mnohých recenzentů nedoceněným dílem, které ale tak jako tak ve své době propadlo. Vaculík v roli pilota ultralightu, který náhodně nafotí zločin, hraje po boku mladé Anny Geislerové a Tomáše Hanáka, k zapamatování byla z filmu ale spíš nezvykle pojatá výtvarná stránka a kamera.

Všechno to ale bylo pořád lepší, než NAHOTA NA PRODEJ (1993) Víta Olmera, kterou zděšená kritika navěky poslala do nejhlubších pekel české kinematografie. Vyčítá-li se dodnes Vaculíkovi jeho působení v Soukupově trojici filmů "o mladých pro mladé", má asi štěstí, že se zapomnělo na první pokus o krimithriller po česku, v němž kromě něj hrál Jiří Krampol či dcera Jana Třísky Kája.

Možná právě tady se dá hledat jistý zlom Vaculíkovy kariéry. Velkým filmovým rolím jako by se od té doby vyhýbal, dává přednost divadlu a práci televizní. Výjimkou mohou být snad vedlejší role ve výpravných pohádkách Zdeňka Trošky Z PEKLA ŠTĚSTÍ (1999), PRINCEZNA ZE MLEJNA (2000) a Z PEKLA ŠTĚSTÍ 2. (2001). V těch se Vaculík prezentuje jako někdy kladný, jindy záporný "hrdina-ňouma", tak trochu ve stylu českého Honzy, všechno jsou to ale jen roličky, navíc zcela v duchu Troškových filmů.

I televize jakoby na přelomu tisíciletí dávala Vaculíkovi méně a méně šancí. Výrazněji mohl zaujmout až v netradičním seriálovém projektu STRÁŽCE DUŠÍ (2003), kde vystupoval jako vědec dobrodruh pátrající po záhadách českých luhů a hájů. Stylizace do tuzemského klonu Indiana Jonese Vaculíkovi sedla a přišel částečný kariérní restart projevující se také nepříliš významnou, ale o letech konečně opět filmovou rolí v pátem díle slavné Kleinovy série o básnicích - JAK BÁSNÍCI NEZTRÁCEJÍ NADĚJI (2004).

V posledních letech Vaculík podobně jako řada jiných našich herců střední generace vydělal na nové vlně zájmu o původní české seriály. Na rozdíl od jiných se ale drží stranou komerčních stanic a spolupracuje takřka výhradně s Českou televizí, naposledy třeba v pilotu ke krimi sérii EDEN (2005) nebo velkolepě prezentovaném seriálu POSLEDNÍ SEZONA (2006), kde ztvárnil roli lékaře hokejového mužstva, sukničkáře a posléze i alkoholika.

Nezdá se to, ale na stříbrném plátně čeká Lukáš Vaculík na hlavní roli vlastně už čtrnáct let. Otázkou ovšem zůstává, jestli o ni opravdu stojí. Není jasné, zda mu chybějí dobré nabídky nebo spíš chuť filmovat, jisté je, že už opakovaně sešlo i z údajně plánovaného projektu s pracovním názvem MEZI NÁMI ZLODĚJI, který měl po letech znovu spojit skvěle fungující značku Tofi-Vaculík. Zda se na potenciální kasovní trhák stále nedaří sehnat peníze, nebo jde spíš o nechuť ke škatulce, která oba proslavila a zároveň i navždy poznamenala, vědí nejspíš jen sami oba kamarádi do deště...
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie

Vítr v kapse

Vítr v kapse

O filmu: Hlavními hrdiny filmu inspirovaného vlastními zážitky režiséra Soukupa z plzeňské Škodovky, jsou dva nerozluční kamarádi, kteří po absolvování průmyslovky nastupují do velkého strojírenského závodu. Tady prožívají první pomaturitní rok…
59 %
11440 zhlédnutí
Přehrát film
Oznamuje se láskám vašim

Oznamuje se láskám vašim

O filmu: Začíná na podzim roku 1944 a jeho hrdinou je mladý český lodník Karel Svorník, který kotví s labskou vlečnou lodí u Drážďan. Společně se svým kamarádem Bohoušem prožívá na odstavené lodi naložené tabákem řadu milostných dobrodružství s…
72 %
15058 zhlédnutí
Přehrát film
Tankový prapor

Tankový prapor

O filmu: Hrdinou neradostného i když převážně humorného pohledu na vojenský život v roce 1953 je rotný Dany Smiřický (s autobiografickými rysy J. Škvoreckého), potýkající se společně se svými kamarády s tupostí a "buzerací" důstojnického sboru.…
69 %
99021 zhlédnutí
Přehrát film
Princezna ze mlejna 2

Princezna ze mlejna 2

O filmu: Příběh mimořádně úspěšné české filmové pohádky Princezna ze mlejna I tvůrce přímo vybízel k pokračování. A tak se skutečně zrodila další pohádka - neméně půvabná. Princezna ze mlejna II. Diváci se mohou těšit, že téměř ve všech hlavních…
40 %
78900 zhlédnutí
Přehrát film
Kamarád do deště II - Příběh z Brooklynu

Kamarád do deště II - Příběh z Brooklynu

O filmu: Hrdinové zanechali původních profesí číšníka a taxikáře a pronajali si prosperující diskotéku Brooklyn. Jejich poklidný život však naruší podvodník Kadlec, který nezapomněl, že to byli právě oni, kdo jej před dvěma lety dostali za mříže.…
45 %
28175 zhlédnutí
Přehrát film
Kamarád do deště

Kamarád do deště

O filmu: V příběhu, který by se dal charakterizovat jako Podraz po česku, se mladý číšník Michal dostává do maléru, když je okraden o denní tržbu, kterou měl doručit do banky. Je v podmínce, a tak je mu jasné, že mu nikdo nevěří. Požádá proto o…
64 %
19829 zhlédnutí
Přehrát film
Tady hlídám já

Tady hlídám já

O filmu: Úspěšný chemik je donucen vrátit poukazy na svatební cestu do Řecka. Jeho nastávající totiž pořídila svojí hyperaktivní dcerce přes jeho nesouhlas psa. Celá rodina se díky spiknutí holčičky a psa ocitne na prázdninách uprostřed šumavské …
43 %
46610 zhlédnutí
Přehrát film
Nahota na prodej

Nahota na prodej

O filmu: Akční detektivka. Zobrazení české polistopadové kriminality - únosy žen, nedobrovolná prostituce, tzv. tvrdá pornografie, vydírání. Pokus ukázat etnický konflikt mezi Čechy a Romy jak v intelektuální veřejnosti (etnická nesnášenlivost a…
31 %
24968 zhlédnutí
Přehrát film
Z pekla štěstí 2

Z pekla štěstí 2

O filmu: Z Markýtky a Honzy je milující se a milovaný královský pár. Vychytralá princezna Eufrozína omámí Lucipera svým půvabem a pomocí sedmimílových bot i s tatíčkem prchá z pekla, aby se opět dala dohromady s králem Brambasem a zbavila Honzu…
23 %
27393 zhlédnutí
Přehrát film
Příběh kmotra

Příběh kmotra

O filmu: Pokud Vám reformy za posledních dvacet let připadaly pomalé, pak vězte, že tu byla skupina  lidí, která považovala tempo těchto let za překotné. Jediné, čeho tito lidé v začátku opravdu litovali,  bylo, že nejvyšší nominální hodnota…
74 %
308268 zhlédnutí
Přehrát film
Z pekla štěstí

Z pekla štěstí

O filmu: Pohádka natočená podle námětu Jana Drdy vypráví o poctivém a čestném chasníkovi Honzovi, jenž na útěku před verbíři pozná cenu lásky i kamarádství. Díky kouzelným darům (mošna, z níž na povel vyskákají bojovníci, pláténko, na němž se…
41 %
40632 zhlédnutí
Přehrát film
Jak básníci neztrácejí naději

Jak básníci neztrácejí naději

O filmu: ... trochu zestárli, ale zůstal jim smysl pro humor, sny a naštěstí i důvod k životu.Po smrti maminky se Štěpán musí rozhodnout, jak naloží se svým životem. Pracuje na smlouvu jako lékař u záchranky, jeho vztah s Ute léty zevšedněl, a ke…
48 %
86390 zhlédnutí
Přehrát film
Jménem krále

Jménem krále

O filmu: Píše se 13. století. Království českému a markrabství moravskému vládne Přemysl Otakar II. Na zásnuby, které mají usmířit znesvářené rody pánů z Dubé a z Vartemberka, vysílá král svého zástupce v severních Čechách, správce královského…
55 %
27438 zhlédnutí
Přehrát film
Vybíjená

Vybíjená

O filmu: Vybíjená je groteskou o přátelství, osudových láskách, kráse a ošklivosti, alkoholu a hledání lidského štěstí. V několika časových rovinách vypráví příběh spolužáků, kteří spolu prožívají různé životní etapy. Ocitáme se na abiturientském…
46 %
225666 zhlédnutí
Přehrát film
Válka barev

Válka barev

O filmu: Koníček mladého fotografa Ondřeje se točí kolem pilotování ultralehkých letadel. Při jednom z takových letů zahlédne u osamělé vily dva muže, z nichž jeden střílí na druhého. Podaří se mu scénu vyfotografovat, je však přitom spatřen. Než…
44 %
10976 zhlédnutí
Přehrát film
Pohádkové počasí

Pohádkové počasí

O filmu: Pohádkové počasí je pohádka sice moderní, ale současně i plná kouzel, triků a tradičně pohádkových emocí. Všechno začne tím, že se rozmarné Léto nechce vzdát vlády. Poradí si s tím fenomenální meteorolog a televizní moderátor počasí…
46 %
15513 zhlédnutí
Přehrát film
Této noci v tomto vlaku

Této noci v tomto vlaku

O filmu: Je zimní mrazivý den. Zasněženým vysokohorským údolím přijíždí skříňový robur označený nápisem SPOJE. Osádku vozu tvoří řidič a ozbrojený zaměstnanec poštovní ostrahy. Do blízkého JZD vezou poměrně vysoké novoroční doplatky tamějším…
58 %
3918 zhlédnutí
Přehrát film
Láska z pasáže

Láska z pasáže

O filmu: Z mladého čističe oken se stane tipař bytových zlodějů. Podaří se mu začít nový poctivější život? Devatenáctiletý Pavel Kříž tráví veškerý volný čas v pražských pasážích, bistrech a na diskotékách s partou zloděje Robyho. Pavel sice má…
60 %
8396 zhlédnutí
Přehrát film
Král Drozdí brada

Král Drozdí brada

O filmu: Na královském hradě vzbudí zvědavost mladého krále Jana vyprávění kočovné herecké společnosti o zlé a bezcitné princezně Anně. Rozhodne se s herci odjet do země krále Matouše a s jejich pomocí napravit rozmarné dívce hlavu. Když se Jan v…
66 %
10684 zhlédnutí
Přehrát film
Jestřábí věž (TV film)

Jestřábí věž (TV film)

O filmu: Petr je mladý horolezec, který právě prožívá trauma z úmrtí svého staršího bratra na výpravě do Himálají. Přijíždí do Vysokých Tater, aby se dozvěděl od Filipa, tehdejšího vůdce expedice, jak se tragická příhoda udála. Domnívá se totiž, že…
62 %
3939 zhlédnutí
Přehrát film
Jak básníci čekají na zázrak

Jak básníci čekají na zázrak

O filmu: Štěpán, Kendy a Karas zůstali i po dvanácti letech sami sebou. Jsou to nerozluční kamarádi s nevyčerpatelným smyslem pro humor i schopností sebeironie, i když už s lehkým nádechem skepse. V něčem jsou však jiní. Dospívají, ale svým typicky…
59 %
58845 zhlédnutí
Přehrát film
Jak básníci čekají na zázrak

Jak básníci čekají na zázrak

O filmu: Štěpán, Kendy a Karas zůstali i po dvanácti letech sami sebou. Jsou to nerozluční kamarádi s nevyčerpatelným smyslem pro humor i schopností sebeironie, i když už s lehkým nádechem skepse. V něčem jsou však jiní. Dospívají, ale svým typicky…
61 %
65238 zhlédnutí
Přehrát film
Vůně kávy

Vůně kávy

O filmu: Scénář Vůně kávy točil režisér Vít Olmer společně s kameramanem Holomkem v květnu a červnu minulého roku v Praze a v exteriérch nedaleko hlavního města. Předevšín na malém venkovském statku, kam na čas přesídlila rodinka filmového…
38 %
2826 zhlédnutí
Přehrát film
Pravý rytíř

Pravý rytíř

O filmu: Příběh o tom, jak mladý rytíř a jeho starostlivý otec najdou nejen cestu jeden k druhému, ale také lásku a štěstí... Pohádku o rytířích, unesené princezně a kouzelném náhrdelníku odvypráví Česká televize na Štědrý večer. Vincent (Jan…
36 %
18334 zhlédnutí
Přehrát film
Sedm bílých plášťů

Sedm bílých plášťů

O filmu: V malé nemocnici na jednotce intenzivní péče leží jistá paní Novotná, kterou přivezli s otravou svítiplynem, pravděpodobně po sebevražedném pokusu. Po ukončení návštěvní doby vrchní sestra při kontrole zjistí, že paní Novotná je mrtvá,…
58 %
1805 zhlédnutí
Přehrát film
Metanol

Metanol

O filmu: Jeden panák – oslepnete. Dva – zemřete. Čeká na vás v trafice, v dárkové tašce od kamaráda, na svatební hostině… Víte, co pijete?Kdokoliv ho může sehnat v trafice, najít v dárkové tašce od kamaráda, dostat na svatební hostině. Případ,…
81 %
24983 zhlédnutí
Přehrát film
Metanol 1

Metanol 1

O filmu: Jeden panák – oslepnete. Dva – zemřete. Čeká na vás v trafice, v dárkové tašce od kamaráda, na svatební hostině… Víte, co pijete?Kdokoliv ho může sehnat v trafice, najít v dárkové tašce od kamaráda, dostat na svatební hostině. Případ,…
81 %
15908 zhlédnutí
Přehrát film
Metanol (2018) 2. časť

Metanol (2018) 2. časť

O filmu: Jeden panák – oslepnete. Dva – zemřete. Čeká na vás v trafice, v dárkové tašce od kamaráda, na svatební hostině… Víte, co pijete?Kdokoliv ho může sehnat v trafice, najít v dárkové tašce od kamaráda, dostat na svatební hostině. Případ,…
83 %
5579 zhlédnutí
Přehrát film
Velká filmová loupež

Velká filmová loupež

O filmu: Bláznivá komedie z úspěšné přehlídky o filmu. Pětice gangsterů pronásleduje populární hereckou dvojici O. Kaisera a J. Lábuse a zároveň i jejich dvojníky a chce se zmocnit superholografu.(oficiální text distributora)
50 %
9592 zhlédnutí
Přehrát film
O zakletém králi a odvážném Martinovi

O zakletém králi a odvážném Martinovi

O filmu: Král je těžce nemocný a když se jeho jediná dcera, princezna Michaela, dozví o zázračné koruně krále Svaroga, která by mohla jejího otce uzdravit, vydá se najít Svarogovo začarované království. Cestou se zastaví v jedné vesnici, protože…
64 %
14545 zhlédnutí
Přehrát film

Trailery

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku