Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Karel Gott

Karel Gott
Datum narození: 14.07.1939
Místo narození: Plzeň, Československo

Životopis:

Karel Gott je sice rodák z Plzně, ale od dětství žije v Praze. Tíhnul k malířství, ale jeho pokus dostat se na UMPRUM nebyl úspěšný, načež se vyučil elektromontérem a začal pracovat v ČKD. Souběžně se začal věnovat zpěvu, v roce 1958 se zúčastnil soutěže Hledáme nové talenty, poté příležitostně zpíval v pražských kavárnách, stěžejní pro něj byla spolupráce s orchestrem Karla Krautgartnera, s nímž také absolvoval první zahraniční zájezdy. V roce 1960 pořídil Gott první studiové nahrávky, současně začal pod vedením profesora Karenina studovat na pražské konzervatoři, kde jeho výjimečný hlas získal technickou dokonalost.

Gottův ostrý tenor se v době kulminující popularity barytonů nesetkal s pochopením, nicméně pracovitost, zlepšení hlasové techniky na konzervatoři a také fakt, že jeho projev byl naprosto odlišný od všeho dosud prezentovaného, přinesly první úspěchy. V roce 1963 byl angažován do divadla Semafor, kde zpíval svůj první velký hit Oči sněhem zaváté, načež následovaly další nahrávky i četná vystoupení na domácích a zahraničních písňových festivalech. V roce 1965 spolu s bratry Štaidlovými založil vlastní divadlo Apollo, jehož byl hlavní hvězdou. Pro vystupování Karla Gotta mělo velký význam půlroční angažmá v Las Vegas (1967). V roce 1968 začala letitá spolupráce se skladatelem Karlem Svobodou, jejíž první výsledek – Lady Carneval – patří dodnes ke Gottovým největším hitům.

V 70. a 80. letech zůstával Karel Gott na české pěvecké scéně osobností číslo jedna, koncertoval a nahrával po celém světě, rozšiřoval svůj repertoár o klasiku i lidové písně, vděčnými počiny byla jeho vánočně koncipovaná alba a jeho popularita byla na vrcholu. Nutno dodat, že úspěchů dosahoval především s převzatými písněmi, skutečně kvalitní domácí repertoár dokázal dodat jen Karel Svoboda (Mistrál, Nápoj lásky č. 10, Mám zlatej důl, Beatles, Čau lásko), zřídka také Ladislav Štaidl (Kávu si osladím). Gottova tvorba navíc začala trpět nadprodukcí, ze stovek a tisíců nahrávek mělo jen nevelké procento skutečné kvality a kritika řadu jeho písní zcela strhala. Nicméně před neuvěřitelnou pracovitostí, suverénním přednesem a bezkonkurenčním hlasem nelze než smeknout. Snahou o udržení přízně publika se Karel Gott v 80. letech dostal k pokusům o moderní zvukový projev, což se mu poměrně dařilo, byť začala vyrůstat konkurence, již o generaci mladší. V roce 1989, kdy Karel Gott slavil padesáté narozeniny, došlo v tehdejším Československu ke změně společenské situace, která zpěváka postavila znovu na startovní čáru, protože byl vnímán jako umělecká ikona socialistického režimu a navíc nově konfrontován s přísunem zahraniční hudby, dosud u nás odpírané. Své rozhodnutí ukončit kariéru však přehodnotil po fantastickém úspěchu dvou velkých turné v letech 1990 a 1991, načež pokračoval v tvůrčí činnosti. Z progresívního zpěváka se stal žijící legendou, dodnes sbírající ocenění a pořizující nové a nové nahrávky, jimž však – nutno dodat – dnes chybí invence a také hlasová suverenita.

Profesionální životopis Karla Gotta lze pojmout také řečí čísel a statistiky, která hovoří za vše. Počet hudebních nahrávek Karla Gotta se počítá na tisíce, přesný počet vzhledem k absenci dokumentace v některých dobách a některých zemích nelze zcela určit. Počet prodaných hudebních nosičů na celém světě se odhaduje na třicet miliónů kusů (nejprodávanějším albem u nás byly Vánoce ve zlaté Praze z roku 1969, nejprodávanějším albem v zahraničí se stala první Gottova LP v Sovětském svazu, jíž se v roce 1977 prodalo na 4,5 miliónu kusů). Karel Gott natočil nejvíce alb pochopitelně v Československu a České republice, téměř stejný počet ale také v Německu (v německy mluvících zemích se však dodnes jedná často o kompilace a bezpočetné vydávání starších nahrávek). Karlu Gottovi vyšly LP desky také v Polsku, Holandsku, Španělsku, Kanadě, USA nebo Japonsku. Na obrovský počet prodaných hudebních nahrávek navazují desítky zlatých desek, dvě multiplatinové a jedna diamantová. Kariéru Karla Gotta lemují také četná ocenění z hudebních festivalů, ať doma nebo v zahraničí (např. Brazílie 1968, Řecko 1970, Japonsko v letech 1974 a 1977). Četná ocenění získal v Německu za umístění svých písní v hitparádách, s německy zpívaným repertoárem měl podobný úspěch také v Belgii a Holandsku. Téměř bezkonkurenční úspěch má Karel Gott dlouhodobě v diváckých anketách, jako byla Televizní rolnička (1985-1988) nebo Týtý (1991-2007), v nichž suverénně kraluje. Zcela výjimečnou kapitolou je postavení Karla Gotta v anketě o Zlatého, potažmo Českého slavíka, byť se v určitých dobách vedly debaty o porušování pravidel, případně o smyslu celé soutěže. Karel Gott se v roce 1962 umístil se čtyřmi hlasy na 49. místě. Hned v příštím roce získal Zlatého slavíka a první příčka mu s přestávkami, pragmaticky odůvodnitelnými, patří dodnes (1963-1966, 1968-1991, 1996-1997, 1999-2011). Když byla po roce 1989 zřízena Akademie populární hudby, jednou z kategorií byla Síň slávy, do níž je každoročně uváděna jedna osobnost s významným přínosem české populární hudbě. Není s podivem, že jako první byl do Síně slávy uveden Karel Gott (1991). V době socialismu obdržel Karel Gott dodnes diskutované tituly zasloužilý umělec (1977) a národní umělec (1985). Neméně diskutované bylo také vysoké státní vyznamenání, které získal v roce 2009 (Medaile za zásluhy v oblasti kultury). Ve stejném roce získal v rodné Plzni čestné občanství.

Karel Gott je od roku 2008 ženatý s Ivanou Macháčkovou (*1976), s níž má dvě dcery. Starší dvě dcery má z předchozích vztahů.

Karel Gott ve filmu:

Žádný český zpěvák se nevyhnul filmování, Karel Gott jako nejúspěšnější z nich pochopitelně nebyl výjimkou. Ve srovnání s jinými zpěváky však Gott nevychází se svými filmovými rolemi nejlépe. Je především výborný zpěvák, nicméně již jeho mluvený projev na vlastních koncertech byl pro něj úskalím, o herectví pak nemluvě. Stejně jako například Waldemar Matuška nebo Václav Neckář prošel divadelní průpravou, nicméně u těchto dvou jmenovaných zapracoval také přirozený herecký talent, který Gottovi evidentně chybí. Karel Gott sám dodnes tvrdí, že stále čeká na velkou hereckou příležitost, nicméně sám dodává, že o své participaci ve filmu nemá nijak vysoké mínění.

Karel Gott poprvé hrál ve filmu KDYBY TISÍC KLARINETŮ (1964), kde se jako zpěvák Benjamin objevil po boku celého semaforského ansámblu. Již tady se projevilo pro něj nijak lichotivé srovnání s evidentně lepším hereckým projevem W. Matušky nebo H. Hegerové. V roli zpěváka se pak uplatnil v dalších filmech 60. let KOMEDIE S KLIKOU (1964), MUČEDNÍCI LÁSKY (1966), DÝMKY (1966), TA NAŠE PÍSNIČKA ČESKÁ (1968), v historicé veselohře SLASTI OTCE VLASTI (1969) hrál trubadúra, za operetního zpěváka Karla Fialu zpíval ve westernové parodii LIMONÁDOVÝ JOE (1964). Také v 70. letech hrál v několika filmech především sám sebe – ROMANCE ZA KORUNU (1974) nebo PARTA HIC (1976). V roce 1974 dostal Karel Gott svou jedinou velkou filmovou roli, a sice Švandy v moderní adaptaci klasické hry J. K. Tyla. V režii Ladislava Rychmana vznikl muzikál HVĚZDA PADÁ VZHŮRU, který však nesplnil vkládaná očekávání. Křečovitý herecký projev Karla Gotta spolu s nedostatkem kvalitní hudby (což je u muzikálu na pováženou) řadí dnes tento film spíše do kategorie rarit. Karel Gott sám později přiznal, že nebyl s výsledkem filmu spokojen, navíc natáčení jej více než na rok vyřadilo z pěveckého provozu, což si při svém pracovním vytížení na vrcholu kariéry nemohl dovolit, proto se již do podobného projektu nikdy nepustil.

Později se Karel Gott objevil až ve filmu DĚDICTVÍ ANEB KURVAHOŠIGUTNTAG (1992), kde opět hrál sám sebe. V roce 2001 hrál pak dvojroli Lucifera a Pánaboha v pohádce Z PEKLA ŠTĚSTÍ 2. Znovu svým hereckým výkonem nijak neoslnil, nicméně již v postavení legendy mu ani tato nepříliš zdařilá herecká kreace nemohla nijak uškodit. Poté si zahrál ještě epizodní role ve filmech KAMEŇÁK 2 (2004) a HRUBEŠ A MAREŠ JSOU KAMARÁDI DO DEŠTĚ (2005). Výjimečně se v menších rolích objevil také v německých filmech a seriálech.

Řadu českých filmů a seriálů pochopitelně doprovázely písně Karla Gotta. Většinou se jednalo o použití starších nahrávek jako hudební kulisy, nezřídka ale byly napsány titulní písně pro ten který film. Z těchto je na prvním místě nutno uvést pohádku TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU (1973), jejíž obrovská popularita a časté opakování dodnes udržuje v povědomí píseň Karla Svobody Kdepak ty, ptáčku, hnízdo máš? Dnes již zapomenuté jsou filmy JEZDEC FORMULE RISK (1973; píseň Má touha má dvě křídla) nebo MUKA OBRAZNOSTI (1989; píseň Musíš být jenom má). Hitových rozměrů dosáhla píseň Krev toulavá (opět od Karla Svobody), která vznikla použitím části hudebního motivu ze seriálu CIRKUS HUMBERTO (1988). Nebylo to ostatně poprvé, kdy Karel Gott nazpíval část hudebního motivu použitého ve filmu (takto například vznikly písně Lorelay a Až jednou pro album Romantika, které předtím zazněly instrumentálně ve filmech DEN PRO MOU LÁSKU a NOC KLAVÍRISTY). Zcela mimořádného úspěchu dosáhl Karel Gott v německy mluvících zemích s písní Biene Maja (1976), nazpívanou pro stejnojmenný kreslený seriál. Zde je nutno dodat, že zpěvák se původně zdráhal zpívat písničku pro dětský seriál, nicméně na německých pódiích s ní slaví úspěchy dodnes. V roce 1985 byla pořízena i česká verze.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie

Veni, vidi, vici

Veni, vidi, vici

O filmu: Honza je normální devatenáctiletý kluk z Ústí nad Labem po uši zamilovaný do své přítelkyně studentky a fotografky Terezky. Honza, po tragické smrti svého otce - vášnivého golfisty, vyrůstá jenom s maminkou a malým bráškou Lukáškem.…
30 %
24976 zhlédnutí
Přehrát film
Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště

Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště

O filmu: Do Prahy přijíždí slovenský režisér Karpatti (Robert Roth), aby se tam proslavil. Má s sebou všechny věci, v Bratislavě se už nemůže ani ukázat. Mezi tím na střeše pankráckého činžáku Hrubeš (Jan Budař) s Marešem (Richard Krajčo) plivou ze…
55 %
38673 zhlédnutí
Přehrát film
Dědictví Aneb Kurvahošigutentag

Dědictví Aneb Kurvahošigutentag

O filmu: Bohuš je rázovitý vesnický chlapík, který žije sám v rozpadající se chalupě. Pracuje jako dřevař, většinu času však se svými kumpány tráví popíjením slivovice a zahálčivým povalováním v trávě. Jeho poklidný a vcelku spokojený život se…
80 %
393008 zhlédnutí
Přehrát film
Fontána pre Zuzanu 2

Fontána pre Zuzanu 2

O filmu: Zuzana dospěla a utržila od života první rány. Chytla se špatné společnosti, skončila ve vězení a po propuštění se pokouší začít znova. Seznámí se se sympatickým řidičem Jurajem, ale ten, když už se zdá, že v něm našla to, co hledala, ji…
34 %
47038 zhlédnutí
Přehrát film
Z pekla štěstí 2

Z pekla štěstí 2

O filmu: Z Markýtky a Honzy je milující se a milovaný královský pár. Vychytralá princezna Eufrozína omámí Lucipera svým půvabem a pomocí sedmimílových bot i s tatíčkem prchá z pekla, aby se opět dala dohromady s králem Brambasem a zbavila Honzu…
23 %
27471 zhlédnutí
Přehrát film
Dědictví aneb Kurvahošigutntág

Dědictví aneb Kurvahošigutntág

O filmu: Bohuš je rázovitý vesnický chlapík, který žije sám v rozpadající se chalupě. Pracuje jako dřevař, většinu času však se svými kumpány tráví popíjením slivovice a zahálčivým povalováním v trávě. Jeho poklidný a vcelku spokojený život se…
80 %
40010 zhlédnutí
Přehrát film
Nestyda

Nestyda

O filmu: Hlavním hrdinou filmu je Oskar, moderátor televizní relace o počasí. Jako řada čtyřicátníků se Oskar pokouší neustálými zálety zahnat neodbytně se hlásící krizi středního věku i narůstající manželskou nespokojenost. Když kvůli flirtu…
54 %
127937 zhlédnutí
Přehrát film
Dědictví aneb Kurva se neříká

Dědictví aneb Kurva se neříká

O filmu: Vlastička umřela. Vesnický kostel, pohřební kočár tažený koňmi, farář, obyvatelé Olšan a souputníci zvláštního života Bohumila Stejskala (Boleslav Polívka), multimilionáře z vůle Boží, z Dědictví I. Trochu zestárli. Bohumil (Boleslav…
37 %
258466 zhlédnutí
Přehrát film
Felix Holzmann: Včera, dnes a zítra

Felix Holzmann: Včera, dnes a zítra

O filmu: Obrazově i zvukově zrestaurované 2DVD vydané v roce 2004 Supraphonem, přináší 18 klasických scének plus několik bonusů jako rozhovory se Zdeňkem Podskalským, Ondřejem Suchým, německo-jazyčný záznam z Ein Kessel Buntes 1976 a jiné.
93 %
28271 zhlédnutí
Přehrát film
Třicet panen a Pythagoras

Třicet panen a Pythagoras

O filmu: Hudební komedie o tom, jak lze zpříjemnit řadě studentů tak nezáživný vyučovací předmět, jakým je již tradičně matematika. Kolektivní sen přičaruje třiceti studentkám z mimopražského gymnázia nového profesora Ludolfa, mladého a…
61 %
8842 zhlédnutí
Přehrát film
Parta hic

Parta hic

O filmu: Energická lékařka Alice Váňová nastoupí jako závodní lékařka šachty Mír. Na radu svého bývalého kolegy doktora Kaleše se pustí do výzkumu, jehož cílem je prevence silikózy pomocí takzvané kalciové bariéry, což v praxi znamená pravidelné…
45 %
11082 zhlédnutí
Přehrát film
Škoda lásky

Škoda lásky

O filmu: Povídkový cyklus hořkých komedií o lásce ve všech jejích podobách podle námětů známých českých spisovatelů. Jednotlivé díly:1. Škoda láskyVěrný přítel Zlatého slavíka Karel Šíp plánuje, jak dostat Karla Gotta z hledáčku nejvěrnější, a…
55 %
11280 zhlédnutí
Přehrát film
Komedie s Klikou

Komedie s Klikou

O filmu: Zuzana Vítová, mladá žena zápasící s mnoha zavazadly, nastoupí do vlaku a najde místo v kupé, kde již sedí osamělý muž. Po vystoupení v Praze se zdá, že ji muž sleduje, a tak se Zuzana ostře ohradí. Ukáže se, že Karel Jánský bydlí ve…
52 %
1834 zhlédnutí
Přehrát film
Hallo Satchmo

Hallo Satchmo

O filmu: Reportáž z návštěvy Louise Armstronga v Praze.(oficiální text distributora)
72 %
8248 zhlédnutí
Přehrát film
Decibely lásky

Decibely lásky

O filmu: Decibely lásky jsou příběhem tří generací, které prožívají své touhy, sny, naděje i zklamání, a přitom nepřestávají věřit na lásku, přátelství a lidské souznění. Okolnosti se mění, ale věčná touha milovat a být milován zůstává.Mladý umělec…
13 %
74481 zhlédnutí
Přehrát film
Půjdem spolu do Betléma

Půjdem spolu do Betléma

O filmu: Vánoční koledy v podání zpěváků populární hudby.(oficiální text distributora)
50 %
2491 zhlédnutí
Přehrát film
Jak se vám líbí?

Jak se vám líbí?

O filmu: Hudebně zábavný pořad z roku 1980 s anketou o našich zpěvácích populárních písní.(oficiální text distributora)
55 %
3020 zhlédnutí
Přehrát film
Rendez-vous s Gustavem Bromem

Rendez-vous s Gustavem Bromem

O filmu: Jazzová legenda Gustav Brom nechtěl být původně muzikantem, ale architektem. Ovšem už na reálném gymnazium studoval hudební výchovu a v roce 1940 založil jazzový bigband. Rozený muzikant dokázal kolem sebe soustředit špičkové zpěváky i…
52 %
3426 zhlédnutí
Přehrát film
Pocta rokenrolovému králi

Pocta rokenrolovému králi

O filmu: Koncert známých písní E. Presleyho v podání K. Gotta, K. Zicha, H. Vondráčkové a dalších. Hraje Big Band Rádio Praha, dirigent F. Slováček.Karel Šíp uváděl před dvaceti lety v Hudebním divadle v Karlíně koncert s hudbou, která i po…
50 %
3963 zhlédnutí
Přehrát film
Hvězda padá vzhůru

Hvězda padá vzhůru

O filmu: Příběh na motivy hry Josefa Kajetána Tyla "Strakonický dudák". Malíři pokojů ze Strakonic, Švandovi, sudičky předpověděly závratnou kariéru hvězdy pop music. Předpověď se skutečně vyplní a Švanda se stane velmi úspěšným. Brzy ale zjistí,…
27 %
7154 zhlédnutí
Přehrát film
Fontána pre Zuzanu 2 (1993) - SK Dabing

Fontána pre Zuzanu 2 (1993) - SK Dabing

O filmu: Zuzana dospěla a utržila od života první rány. Chytla se špatné společnosti, skončila ve vězení a po propuštění se pokouší začít znova. Seznámí se se sympatickým řidičem Jurajem, ale ten, když už se zdá, že v něm našla to, co hledala, ji…
35 %
7576 zhlédnutí
Přehrát film
Prominenti

Prominenti

O filmu: Hvězdy jak je neznáte! Co skrývají celebrity? Čím se chlubí, co neumí a v čem jsou naopak dobré? To vám prozradí Jitka Asterová.(oficiální text distributora)
7 %
5326 zhlédnutí
Přehrát film
Když draka bolí hlava

Když draka bolí hlava

O filmu: Barborka s Tomíkem tráví prázdniny u babičky a dědy v kovárně pod Dračí skálou, kde ze všech sil pracuje i netradiční pomocník dvouhlavý dráček Čmoudík. Jednou, když se děti chystají přespat v jeskyni společně s dráčkem, objeví na zdi…
14 %
13207 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku