Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.




Josef Velda

Josef Velda
Datum narození: 21.11.1994
Místo narození: Praha, Česká republika

Životopis:

Josef Velda se narodil 10. září 1930 v Debři nad Jizerou u Mladé Boleslavi. Po ochotnických začátcích se stal profesionálním hercem díky vystudování pražské DAMU v letech 1949 – 1953. Své první stálé angažmá nalezl jako člen mosteckého Divadla pracujících (1953 – 1955 a 1957 – 1961), v rozmezí let 1955 – 1957 se však usadil v zájezdovém souboru Divadla na Vinohradech.

Poslední jeho štací se stalo od 12. července 1961 pražské Národní divadlo. Nejdříve se stal pouhým členem tamního pomocného uměleckého souboru (1961 – 1963) a až poté dlouholetým řádným členem činohry (1963 – 1992), z níž odešel 9. září 1992 na odpočinek.

Ještě za studií tvořil ve školní scéně DAMU, v DISKu (1952). Už svou postavou, výrazovými prostředky a hlavně svým jemně a teple zabarveným hlasem byl předurčen pro charakterní úlohy. V začátcích mohl přetvářet mladé a výrazné charakterní krace v českém a světovém repertoáru. Bohužel, Národní divadlo dalo Josefu Veldovi jen malý prostor, hrál pouze malé a epizodní roličky, kde už neměl vůbec žádnou možnost výrazného charakterově dramatického uplatnění.

Z divadelních postav si např. připomeňme Panteleona Vocílku („Strakonický dudák“), Myrtilla („Smrti Hippodamie“), Mefistofela („Urfaust“), slimáka („Ze života hmyzu“), Ivana („Idiot“), novináře („Bílá nemoc“), II. senátora („Othello“), Fraňka („Maryša“) aj. Na prknech Národního divadla si vyzkoušel též post autora, úpravčího textů i režiséra („S Čapky po Evropě“, „Nokturno s Komenským“ a „S Karlem Čapkem o divadle“) a asistenta režie („Jen o chlup“).

Český film nedokázal využít herectví Josefa Veldy a nabídl mu pouhých sedm filmových úkolů. I když byl hercem přední české scény, ve filmu na něho připadly (stejně jako na divadle) malé epizodky: pana dozorce v Kachyňově příběhu SMĚŠNÝ PÁN (1969), starožitníka v povídce Jiřího Svobody RUKOJMÍ z povídkového snímku Julia Matuly, Jiřího Svobody a Tomáše Svobody MOTIV PRO VRAŽDU (1974), rady Řeháka ve Svobodově dramatu DŮM NA POŘÍČÍ (1976), dělníka v TAJEMSTVÍ OCELOVÉHO MĚSTA (1978) Ludvíka Ráži, záhadného a nemocného lupiče v Matulově kriminálce MUŽ NA DRÁTĚ (1985), lékaře Hanouska st. v dětském snímku Julia Matuly BLOUDĚNÍ ORIENTAČNÍHO BĚŽCE (1985) a starce ve špitále v Rážově historickém dramatu V ERBU LVICE (1994). Poslední jmenovaný film měl premiéru až více jak pět měsíců po Veldově smrti.

Výrazně spolupracoval s českým rozhlasem (např. otrok „Tragédie člověka“ 1965, baron Schleichwitz „Rozbřesk“ 1970, vyšetřovatel „Záhada bílých indiánů“ 1971, čert Kukrhél „Pohádka o tom draku z Turkových vrat“ 1972, Tony „Periferie“ 1973, Rys „Osada havranů“ 1974, hlasatel „Matka“ 1984, tajemník „Mistr a Markétka“ 1987, Jean de Rupesciss „Mistr Jeroným“ 1990, Kravčík „Bílá jako kráva“ 1991, recitoval a předčítal „Album pohádek“ 1972, „Nos“ 1977, „Nářek“ 1987, „Mefistův valčík“ 1987, „Notářský pitaval“, „O kanibalech“, „Hra na ohradu“ a další dramatizace „Don Juan“ 1963, „Jejich den“ 1963, „Můj životopis“ 1966, „Alenka v kraji divů“ 1966, „Strakonický dudák“ 1969, „Milovali život a boj“ 1970, „I chudák má čest“ 1974, „Symfonie s úderem kotlů“ 1980, „Snílek“ 1981, „Český Faust“ 1983, „Téma číslo jedna“ 1990, „Domovské právo“ 1991, „Justiční omyl“ 1992 atd. atd. atd.) a také dabingem (HLAVIČKA, KLID NOCI, DUNA, DVA MACHŘI MEZI NEBEM A PEKLEM, MÉ JMÉNO JE NIKDO, KMOTR, SOUBOJ TITÁNŮ, BARVA PENĚZ, ŽELEZNÁ MASKA, BATMAN, BATMAN SE VRACÍ, PÁNI MAJÍ RADŠI BLONDÝNKY, NÁVŠTĚVNÍCI či PŘIPOUTEJTE SE, PROSÍM a další).

Hereckou práci doplnil také účinkováním v televizních inscenacích (NEOMYLNÍ, JEJICH DEN, SAMOTA, ŽENITBA, VRAH DOSTAL GONCOURTA, LÁSKA JAKO TRÁM, ZAJATEC ŠÍLENSTVÍ, MRTVÝ PRINC, CHLÉB A PÍSNĚ, MĚSÍČNÍ KÁMEN, ZLATOVLÁSKA, O CHUDÉM KRÁLOVSTVÍČKU, SPOR HEREČKY KVAPILOVÉ apod.) a seriálech (ELIŠKA A JEJÍ ROD, DNES V JEDNOM DOMĚ, MALÝ PITAVAL Z VELKÉHO MĚSTA, DOBRÁ VODA, PANOPTIKUM MĚSTA PRAŽSKÉHO, GOTTWALD, RODÁCI, DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY a LASKAVÝ DIVÁK PROMINE).

Na hereckou práci Josefa Veldy navazují potomci, herci Martin Velda (*1958) a Apolena Veldová (*1964). Za své dílo byl oceněn pouze titulem Zasloužilého člena Národního divadla (1982). Josef Velda zemřel náhle 21. listopadu 1994 v Praze ve věku šedesáti čtyři let.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Filmografie

Zlatovláska

Zlatovláska

O filmu: České pohádky tak, jak je převyprávěla Boženy Němcová a K. J. Erben patří k těm, k nimž se vracíme nejraději. Nejen jako čtenáři, ale také jako milovníci jejich adaptací. "Zlatovláska" podle Erbenovy předlohy už při premiéře zazářila na…
68 %
36372 zhlédnutí
Přehrát film
V erbu lvice

V erbu lvice

O filmu: Osu filmu tvoří životní příběh blahoslavené Zdislavy z Lemberka, o níž spíše než sporé historické zmínky vypovídají legendy jako o hluboce věřící ženě s léčitelským darem, která se plně obětovala pokorné službě nemocným a trpícím bližním.…
65 %
13873 zhlédnutí
Přehrát film
Muž na drátě

Muž na drátě

O filmu: Hlavním hrdinou je obyčejný a dosud bezúhonný Evžen Macík, který se jednoho dne, když čeká na svou milenku Marii, stane svědkem loupežného přepadení spořitelny. Když lupič na útěku upustí kufřík s uloupeným půlmilionem, dopadne lup přímo…
57 %
2476 zhlédnutí
Přehrát film
Tajemství Ocelového města

Tajemství Ocelového města

O filmu: Fantastický dobrodružný příběh na motivy románu Julese Verna. Před více než sto lety vzrušila svět zpráva o dědictví půl miliardy franků. Jeden z dědiců - doktor Francois Sarrasin - vybudoval město Fortuna pro blaho obyvatel. Druhý -…
78 %
8516 zhlédnutí
Přehrát film
Motiv pro vraždu

Motiv pro vraždu

O filmu: Povídkový film zachycující tři různé tváře zločinu. V povídce "Víkend" zabije Karas ženu, kterou před časem znásilnil, aby ji umlčel. Omylem však zabil jinou ženu. V "Rukojmích" terorizuje narkoman Čaban nemocniční operační tým, ale…
63 %
11982 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnosti



Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku