Statistika návštěvnosti kin: 25.11 - 01.12   :   Tik-Tak - 27.11.2019 premiéra - 0 návštěvnost kin - 0 Kč tržby   |  
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Jiří Plachý st.

Jiří Plachý st.
Datum narození: 02.12.1952
Místo narození: Praha, Československo

Životopis:

Jiří Plachý se narodil 29. července 1899 v Železném Brodě do úřednické rodiny. Nejdříve vystudoval strojní průmyslovku v Pardubicích a poté pracoval v továrně na mlýnské stroje jako konstruktér. Zapsal se roku 1921 na techniku v Praze. Zlákala ho ale divadelní práce (už jako středoškolák hrál a režíroval v ochotnických souborech). Stal se elévem v pražském Národním divadle (1. 3. – 30. 6. 1922). Režisér Jan Bor ho přijal do smíchovského Švandova divadla (1922 – 1927), založil a vedl také svoji Českou komorní scénu (1927 – 1929). Když divadlo zkrachovalo, hrál a úspěšně režíroval ve Vinohradském divadle (1929 – 1948) a v souboru činohry pražského Národního divadla (1948 – 1952), hrál zde do smrti.

Na divadle ztvárňoval charakterní postavy rozličných zaměření a postavení. Hrál různé role ironických a temperamentních intelektuálů, průmyslových a obchodních magnátů. Využíval všech svých výrazových prostředků, mimiku a také skvělou gestikulaci. I ve svém, až mrazivě, chladném projevu ztvárňoval vnitřně bohaté postavy v inscenacích „Maloměšťáci“, „Vojnarka“ nebo „Výnosné místo“. Na jeho herectví navazoval bratr Vojtěch Plachý – Tůma (1903 – 1968) a také syn Jiří Plachý ml. (*1946).

Jiří Plachý ve filmu debutoval v němé komedii Z ČESKÝCH MLÝNŮ (1925). Po osmileté pauze začal hrát ve zvukovém filmu pravidelně. Hrál v různých sentimentálních komediích (POKUŠENÍ PANÍ ANTONIE, NA RŮŽÍCH USTLÁNO, PRVNÍ POLÍBENÍ, JEDNA Z MILIONU, LÍZIN LET DO NEBE či SRDCE V CELOFÁNU). Jen v několika filmech získal větší uplatnění: nadporučík Miloslav Jičínský v komedii JEDENÁCTÉ PŘIKÁZÁNÍ (1935), hejtman, přinášející patent o zrušení roboty a poddanství v dramatu JAN VÝRAVA (1937), generální ředitel ve VYDĚRAČOVI (1937) a Rabas ve ZBOROVĚ (1938).

Film mu nedostatek dramatických filmových postav vynahradil po válce – v rolích: kupce Abrama Beera (NIKOLA ŠUHAJ), politika Františka Augusta Braunera (REVOLUČNÍ ROK 1848), starého obchodníka Abrahamoviče (DALEKÁ CESTA), uhlíře (NĚMÁ BARIKÁDA), profesora Františka Gerstnera (POSEL ÚSVITU), hraběte Schönborna (MIKOLÁŠ ALEŠ) a záludného magistra Edwarda Kelleyho, který chce získat šém k ovládnutí Golema (CÍSAŘŮV PEKAŘ a PEKAŘŮV CÍSAŘ). Z jeho komických poválečných rolích si aspoň připomeňme mistra Beno Mertense v Grussově komedii HOSTINEC „U KAMENNÉHO STOLU“ (1948) a nahluchlého plavce Šindeláře ve Wassermanově komedii PLAVECKÝ MARIÁŠ (1952).

Své nevětší a nejkrásnější role se dočkal ve svém posledním dokončeném filmu: v dramatu MĚSÍC NAD ŘEKOU (1953), kde sehrál postavu Hlubinova kamaráda Josefa Roškota, který se po desítkách let vrací do města svých studentských let. Slavnostní premiéry dne 28. srpna 1953 se Plachý již bohužel nedožil.

Kvůli smrti Plachý ani nedotočil svoji další roli lichváře Jestřába v dlouhometrážním snímku JESTŘÁB KONTRA HRDLIČKA (1953), tuto roli místo něho dohrál Jaroslav Marvan. Režisér Miroslav Hubáček o něm sestavil herecký medailon JIŘÍ PLACHÝ (1961).

Jiří Plachý nepůsobil pouze v divadle a ve filmu, ale také v rozhlase a rovněž v dabingu. Byl činný i jako funkcionář – působil např. v Ústřední jednotě českého herectva. Dlouho pracoval i jako profesor na pražské konzervatoři (1935 – 1949) a na DAMU (1949 – 1952), kde ovlivnil několik hereckých generací.

Roku 1940 obdržel cenu České akademie věd. Svůj život Jiří Plachý ukončil dobrovolně sebevraždou, která dodnes nebyla uspokojivě vysvětlena (podle domněnek měl vyskočit z okna kvůli dluhům), dne 2. prosince 1952 v Praze ve věku padesáti tří let. Spisovatel Zdeněk Bláha o něm kdysi prohlásil:

„Jiří Plachý vytvořil na pražských jevištích množství výrazných dramatických postav, český film mu nabídl během dvaceti let čtyřicet rolí. Plachý hrál postavy současné i historické, hrdiny tragédií i postavy komické, hrál vladaře i obyčejné lidi, intrikány a nejrůznější padouchy, stejně jako postavy, jimž se pro zjednodušení říká kladné. Ze všech těchto postav jako by diváka zasahovala silná vůle, spojená s velkou sebekázní a jakýmsi druhem rezervovanosti, za níž jsme přece jen tušili silný, ovládaný lidský cit.“
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie

Císařův pekař a pekařův císař

Císařův pekař a pekařův císař

O filmu: Historická veselohra o císaři Rudolfovi II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi. Tento příběh neodpovídá přesně historické pravdě, ale je zato nadmíru poučný. Příběh filmu nás zavádí do Prahy na císařský dvůr Rudolfa II. Císaře však…
86 %
140016 zhlédnutí
Přehrát film
Daleká cesta

Daleká cesta

O filmu: DALEKÁ CESTA, prvotina Alfréda Radoka (1914 - 1976), se nutkavou expresí svých obrazů z terezínského ghetta a iritujícím skloubením hraného a dokumentárního filmu stala pro komunistický režim natolik neúnosnou, že byla nejprve nakrátko…
82 %
10852 zhlédnutí
Přehrát film
Hostinec „U Kamenného stolu“

Hostinec „U Kamenného stolu“

O filmu: Pan hostinský truchlí, protože manželka ho opustila kvůli druhořadému herci. Vedení podniku se proto musejí ujmout jeho dva synovci, kteří spolu právě nemluví... Na motivy románu Karla Poláčka.(oficiální text distributora)
81 %
10577 zhlédnutí
Přehrát film
Srdce v celofánu

Srdce v celofánu

O filmu: Jan Kádner, zklamaný ve své lásce k tanečnici Nině, se usadí v malém městečku. Je bohatý a rád pomáhá potřebným. Zneužívat se však nenechá, a tak se proti němu záhy část městečka postaví. Jan se zamiluje do starostovy dcery Marty, která…
43 %
3657 zhlédnutí
Přehrát film
Němá barikáda

Němá barikáda

O filmu: Drama z památných květnových dnů roku 1945 líčené na pozadí příběhů několika holešovických občanů. Tito občané se aktivně zapojili do posledních bojů II. světové války v Praze. Zorganizovali odpor proti tankové divizi blížící se k Praze -…
68 %
15968 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku