Pro zvýšenou ochranu uživatelů stránek nyní blokujeme přehrávač FlashX. Důvodem je těžba kryptoměn. Děkujeme za pochopení. Tým SledujuFilmy.cz
Na detail filmu a detail seriálu jsme přidali komentáře, takže nyní můžete komentovat :) Tým SledujuFilmy.cz Zobrazit
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Jason Scott Lee

Jason Scott Lee
Datum narození: 19.11.1966
Místo narození: Oahu, Havaj, USA

Životopis:

Hawajský herec Jason Scott Lee se narodil 19.listopadu 1966 v Los Angeles jako 3.generace čínských přistěhovalců žijících v USA. Pochází z početné rodiny. Má čtyři sourozence - staršího bratra, starší sestru a dva mladší bratry dvojčata. Zatímco jeho matka Sylvia byla se všemi dětmi doma a starala se o chod domácnosti, otec Robert coby bývalý voják vzal práci řidiče autobusu, aby uživil rodinu. Jason je ze tří čtvrtin Číňan a z jedné čtvrtiny Hawajec. Roku 1968, to mu byly pouhé 2 roky, dostal jeho otec Bob nabídku pracovat v jedné telefonní společnosti na Hawaii a tak se celá rodina stěhovala na severní pobřeží Oahua v Honolulu. Jako teenager trávil Jason čas tím, že hodně sportoval (surfování, gymnastika, atletika) a dokonce studoval i hawajský národní tanec Hula.

Maturoval roku 1984 na Pearl City High School (na Hawaii), kterou navštěvovala i herečka a tanečnice Carrie Ann Inaba (*1968). Jason s Carrie i krátce chodil. O herectví se začal zajímat už během středoškolských studií, ale chybu udělal ve chvíli, kdy se v 19-cti letech vrátil zpět do L.A., kde se zapsal na vysokou školu Fullerton College, kde se věnoval hudbě. Zdálo se, že k herectví se už nevrátí, ale během studií se seznámil s hrajícím trenérem jménem Sal Romeo. Bez dokončení vysoké školy ihned odešel do jeho hereckého souboru Friends and Artists Theatre Ensemble (F.A.T.E) v Hollywoodu. V malém 50 - ti místném divadle hráli hry jako Balm in Gilead či Marat/Sade. Rodiče ze synova rozhodnutí stát se hercem zrovna nadšeni nebyli. Jason k tomu říká: "Nechtěli, abych se stal hercem. Jejich generace se řídila tím, sehnat si dobré výnosné zaměstnání, setrvat v něm a pracovat. Ale naše generace má více možností a je náročnější." Během této doby pendloval mezi divadlem a filmovými konkurzy, kde mu ovšem byly nabízené jen podřadné role černochů či Italů. Vydělával peníze hlavně tím, že se živil jako zahradník, doručoval květiny a ovocné koše nebo uklízel domy a čistil kuchyně.

Poprvé si zahrál roličku ve filmu BORN IN EAST L.A. (1987). Jako nebělošský herec s dvojznačným etnickým vzhledem hrál např. Korejce ve filmu NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI 2 (Back To the Future Part 2, 1989) či Vietnamce ve VESTIGE OF HONOR (1990). Po sérii tzv. štěků začal v 1.polovině 90.let konečně dostávat hlavní filmové role. Eskymáka Avika si zahrál v romantickém dramatu MAPA LIDSKÉHO SRDCE (Map of the Human Heart, 1993) po boku Anne Parillaud, která se proslavila rolí Nikity (Brutální Nikita, 1990). V tomto filmu má s Anne neobvyklou milostnou scénu, kdy se s ní miluje na vrchu horkovzdušného balónu. To bylo stěží vášnivé. Jason k tomu říká: "To bylo tak studené, byla tak velká zima, že se mi třásl zadek."

Pokoušel se získat roli Mohykána ve filmu POSLEDNÍ MOHYKÁN (Last of the Mohicans, 1992) režiséra Michaela Manna. Byl sice odmítnut kvůli příliš asijskému vzhledu na to, aby mohl hrát indiána, ale Michael Mann jím byl tak ohromený, že ho doporučil do filmu DRAČÍ ŽIVOT BRUCE LEE (Dragon: The Bruce Lee Story, 1993), který z něj později učinil známějšího herce. Nejprve si Jason nebyl jistý, jestli je pro roli Bruce Lee vhodný: "Myslel jsem si, že by to bylo směšné, protože on je legenda." Přesto začal 7 týdnů před kamerovými zkouškami trénovat JEET KUNE DO. To bylo tvrdé. A když dostal roli, cvičil další 4 měsíce s bývalým studentem Bruce Leeho Jerrym Poteetem. "Pamatuji si, že jsem často na kolenou oplakával dny a nezajímalo mě nic jiného než jak se z toho dostat pryč. Bruce Lee byl společenštější a otevřený, já jsem mnohem více rezervovaný."

Zatímco Bruce Lee skákal a vydával zvířecí zvuky, Jasonův styl vypadá více neomalený a pravidelný. Jason říká: "Tento film změnil dramaticky můj život." Od té doby se mnohem více zaměřuje na své duchovní osvícení, než na hmotné životní příležitosti. Ač mu tento film vynesl roku 1994 nominaci na cenu MTV MOVIE AWARD v kategorii "nejlepší průlomový výkon" , začal od natočení tohoto díla Jason přehlížet agenty a producenty, se kterými dříve chodil do stylových restaurací v Beverly Hills.

Dále hrál roku 1994 v dramatu RAPA NUI - STŘED SVĚTA (Rapa Nui) polynéského prince Nora náležícího do kmene Dlouhého ucha. Film produkovaný Kevinem Costnerem byl pohroma od začátku do konce. Nejenže byl celý filmový štáb trápený mnoha problémy, film byl také zklamáním svými nízkými tržbami. Dobrá stránka Jasona je, že se nechová jako hvězda. Nerozčiluje se kvůli maličkostem a ani nemá žádné zvláštní požadavky. Je profesionál bez ohledu na to, jak moc je práce namáhavá. Natočit Rapa Nui bylo ale mučení: "Pracoval jsem na Velikonočních ostrovech 5 měsíců. Bylo to mnohem více fyzicky náročné než práce na filmu o Bruce Leem. Byla to ta nejtěžší věc, na které jsem kdy pracoval." Ve filmu je scéna, kdy na jakémsi domorodém surfu plave Jason po moři. Neplánovaně se však přes něj přehnala obrovská vlna, která ho srazila a on doopravdy utrpěl hluboké rány, pohmožděniny a šok. Rapa Nui se natáčelo s rozpočtem 22 milionů dolarů. Bohužel kvůli obtížnému terénu a častým bouřkám se natáčení protáhlo o 7 dní déle a tak šli další 2 miliony přes rozpočet.

V roli Mauglího se představil v rodinném dobrodružném snímku NOVÁ KNIHA DŽUNGLÍ (The Jungle Book, 1994) podle Rudyarda Kiplinga. Většina z herců i lidí ze štábu onemocnělo ve chvíli, kdy přiletěli do Indie, kde se film natáčel. Jason ochotně připouští, že neměl moc času připravit se na roli, zvláště pokud šlo o zacházení s divokými zvířaty. To bylo špatné, protože jeden z vlků ho dokonce během natáčení pokousal na hrudníku. Jason si vzpomíná: "Po prvních pár týdnech tam byl naprostý zmatek. V každém štábu se najdou lidé, kteří začnou dělat změny z marnosti nebo lenivosti. Filmová studia od vás požadují rychlost, takže zvláště hrajete-li jednu z hlavních rolí, natáčíte 6 dní v týdnu někdy 12 až 18 hodin denně. To je důvod, proč dělám jen 1 film ročně. Jestliže nejsem připravený pracovat, pak nepracuji."

Zůčastnil se i castingu na hlavní roli Liu Kanga filmu MORTAL KOMBAT (1995), ale prohrál s jiným asijským hercem Robinem Shou. Ačkoli Jason Scott Lee po těchto filmech přesvědčil diváky, režiséry i filmové kritiky o svém hereckém talentu, začal od 2. poloviny 90.let přijímat pouze vedlejší role a to většinou ve filmech, které se ani nepromítaly v kinech, ale byly rovnou určené do videopůjčoven. Za všechny si můžeme připomenout např. ŽOLDÁK: LEGIE ZKÁZY (Soldier, 1998) či tv film natočený v Singapuru TISÍC A JEDNA NOC (Arabian Nights, 2000). Pak se Jason na několik let úplně vytratil z obrazovek a začal se intenzivněji věnovat divadlu. Nabídky z Brodwaye dostával už dávno předtím, ale kvůli natáčení filmů mu nezbýval čas. Roku 2000 přijal nabídku z Velké Británie, kde na prknech jednoho londýnského divadla ztvárnil hlavní roli monarchy ve velmi úspěšné hře oceňované divadelními kritiky Král a já (The King and I). Bohužel v červenci téhož roku byl nucen z tohoto projektu odstoupit kvůli vážným zdravotním problémům svého otce, který nedlouho poté zemřel.

Roku 2002 pracoval na animovaném filmu LILO A STITCH a v roce 2003 byl nominován na cenu DVDX AWARD za film DRACULA2: VZKŘÍŠENÍ (Dracula2: Ascension) v kategorii "nejlepší herec v DVD premiérovém filmu". Kromě toho byl zvolen deníkem Goldsea Asian American Daily jako jeden ze " 100 nejvíce inspirujících asijských Američanů všech dob". Roli královského poradce budoucího krále si vyzkoušel v historickém dramatu NOMÁD (2005). Snímek se natáčel na přelomu let 2003 a 2004 v centrální Asii v Kazachstánu. Za zmínku z jeho tvorby určitě ještě stojí kritiky vychvalované romantické hudební drama DANCE OF THE DRAGON (světová premiéra byla 15.5.2008). Jason zde hraje jednoho z hlavních aktérů milostného trojůhelníku - mistra bojových umění s poněkud drsnějšími způsoby, což se mu nakonec vymstí.

Jason Scott Lee účinkoval ve své kariéře i v několika dokumentech, např. v THE SLANTED SCREEN (2006, režie Jeff Adachi), kde patřil mezi mnohé dotazované herce, producenty a režiséry, kteří hovořili o reprezentaci asijců a o amerických asijských mužích v Hollywoodu. Jason se velmi důkladně připravuje na každou hereckou roli. Není mu zatěžko nabrat požadovanou váhu či si nechat úplně oholit vlasy. Duševní svěžest a fyzickou formu si udržuje každodenním ranním cvičením kombinací tai chi, jógy a jeet kune da, aby si uchoval ohebnost. Jí dietní jídla, bere vitamíny a různé léčivé byliny. Na divadlo rozhodně nezanevřel, ba naopak. V roce 2005 si na Hawaii otevřel své vlastní hudební divadlo ULUA, kde režíroval spolu s Justinou Mattos hru Burns this. Další hra Vincent slaví úspěchy po celém světě a je o bouřlivém životě umělce Vincenta Van Gogha.

Roku 1998 se vrátil zpět na Hawaii, kde pátral po místě, kde by mohl žít. Mezitím však odjel studovat do Japonska k jednomu moudrému muži - Masanobu Fukuokou, což je jeden z nejradikálnějších a vlivných agrárních myslitelů minulého století, který rozvinul nový zemědělský směr, tzv. přirozené hospodářství. Jason roku 1999 zakoupil 25 akrový pozemek (pojmenoval ho PU MU, což v překladu znamená "jednoduchost" a "nicota" ). Leží vysoko v horách Mauna Loa ve výšce 4000 m. nad mořem blízko dosud činných sopek v deštné oblasti. Jeho kamarád mu tam pomohl vybudovat skromné dvoupokojové obydlí, kam se Jason roku 2001 nastěhoval. Technické vymoženosti jako např. televizi nebo počítač byste u něj doma hledali marně. Dům je totiž bez elektřiny, teplé vody nebo splachovacího záchodu. Vlastní pouze mobil a má zavedenou i pevnou telefonní linku kvůli pracovním nabídkám. Jediný zdroj elektřiny pochází z 12-ti voltové baterie. Sluneční kolektor pohání vodní čerpadlo a propanový vařič ohřívá vodu. Když se přestěhoval z Hollywoodu na svoji farmu, hodně lidí mu předpovídalo konec kariéry. Rozhodnutí Jasona odejít z filmového Hollywoodu spočívalo v jeho zájmu o přírodu a přáním žít jednodušším způsobem života.

Trvá na tom, že neodmítl Hollywood, jen našel jeho pravé já. "Kariéra není nic, bez vnitřního štěstí a radosti. Snažím se celý svůj vnější zájem soustředit na pomoc společenství a sebe nebrat příliš vážně. Tady je to pro mě to pravé, protože Hollywood opravdu nic neznamená." dodává Jason, který se řídí životním heslem: "Nežít pro sebe, ale pokud mohu - žít pro budoucí generace". Na svém pozemku pěstuje jižní ovoce, stromy, sladké brambory, původně polynéskou plodinu taro /8 druhů/, oživuje deštný les. Přesto není žádný samotář. Často zve hosty, navštěvuje herce, farmáře stejně jako studenty základních a vysokých škol. Nebo funguje jako průvodce po deštném lese.

Osobnost tohoto 178 cm vysokého herce (váží 79 kg) natolik zaujala dokumentaristu Ricka Bacigalupiho, že o něm natočil hodinový dokument pro veřejnou televizi - LIVING PONO (Žít Pono). Víc jak rok sledoval aktivity Jasona Lee, dokumentoval jeho práci na farmě stejně jako jeho práci na různých filmových projektech. Dokument vejde do tv vysílání v roce 2009. Ve stejném roce bude promítán i na mezinárodních filmových festivalech. Rick dodává: "Jason je přátelský, přímý, ale velmi ostražitý. Vřelý, ale zároveň velmi vážný. Hluboký myslitel. Houževnatý, pilný a disciplinovaný, ale přesto je s ním plno legrace."

Jason Scott Lee překvapil, když se v květnu 2008 tajně oženil s Dianou Chan - rodačkou ze Singaporu, se kterou se seznámil během natáčení. Dne 7.9.2008 měli druhý svatební obřad v kostele v Pearl City na Hawaii. Mezi účastníky slavnostní ceremonie byl např. i herec Daniel Dae Kim (známý ze seriálu Ztraceni).
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie

Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

O filmu: Animovaná komedie Lilo a Stitch je příběh malé dívky, která se setká s nejvíce hledaným mimozemšťanem v celé galaxii. Lilo je roztomilá dívka z Havaje, která adoptuje maličkého ošklivého pejska, kterého pojmenuje Stitch. Stitch by byl…
76 %
78704 zhlédnutí
Přehrát film
Lilo a Stitch 2: Stitch má mouchy

Lilo a Stitch 2: Stitch má mouchy

O filmu: Nezapomenutelná dvojka Lilo a Stitch se vrací v novém celovečerním pokračování filmu studia Disney - LILO A STITCH 2. A opět se budou snažit udržet všechna rodinná pouta, i když se zdá, že někteří přátelé a příbuzní si jsou na míle…
57 %
55967 zhlédnutí
Přehrát film
Návrat do budoucnosti II

Návrat do budoucnosti II

O filmu: V druhé části vynikající sci-fi komedie má Marty plné ruce práce. Nejprve musí do budoucnosti zachránit syna a potom zase do minulosti, aby zachránil sám sebe.
86 %
126529 zhlédnutí
Přehrát film
Skóruj!

Skóruj!

O filmu: Randy Daytona (Dan Fogler), byl okouzlující a slavný ping-pongový šampión. Jeho kariéra skončila, když se po vraždě otce zhroutil na olympiádě. Po čase je kontaktován FBI s žádostí, aby infiltroval nebezpečnou ilegální ping-pongovou…
52 %
33452 zhlédnutí
Přehrát film
Proroctví: Zrada

Proroctví: Zrada

O filmu: Mladá žena Allison (K.Wuhrer) musí stejně jako v přechozím dílu této hororové ságy chránit starověkou knihu Lexicon, jejíž poslední kapitola je dopisována vlivem jakési nadpřirozené moci. Je pronásledována posly Nebe i Pekla, neboť se má…
45 %
9810 zhlédnutí
Přehrát film
Bruce Lee: Život Draka

Bruce Lee: Život Draka

O filmu: Skutečný příběh herce kung-fu filmů Bruce Leeho o jeho cestě z ulic Hongkongu na výsluní světového zábavního průmyslu. Změnil tvář akčního filmu, stal se jedním z největších bojovníků, legendou, která neumírá... Životní příběh…
71 %
32663 zhlédnutí
Přehrát film
Prapor purpurových srdcí

Prapor purpurových srdcí

O filmu: Moderně natočené válečné drama vás vezme na strhující cestu do srdcí a myslí zapomenutých hrdinů 2. světové války, příslušníků speciálních bojové pluků, sestavených z amerických vojáků japonského původu. Osudy vojáků se začaly psát těsně…
46 %
8423 zhlédnutí
Přehrát film
Sedmý syn

Sedmý syn

O filmu: Rytíř John Gregory (Jeff Bridges) byl posledním žijícím členem řádu válečníků, kteří po staletí chránili svět před silami temna. Byl to on, kdo jim mohl zasadit smrtelnou ránu, když ulovil Královnu čarodějnic (Julianne Moore). Stačilo ji…
59 %
286826 zhlédnutí
Přehrát film
Žoldák: Legie zkázy

Žoldák: Legie zkázy

O filmu: Aj keď sa ocitol doslova v koši na odpadky, žiadny boj pre neho nie je stratený. Veterán v riešení medziplanetárnych konfliktov Todd (Kurt Russell) má už svoje dni zrejme spočítané. Vedci práve skonštruovali nový prototyp bojovníka, ktorý…
49 %
16195 zhlédnutí
Přehrát film
Tieji Yinping

Tieji Yinping

O filmu: Yu Shu Lien se po dlouhé době vrací do domu rodiny Tche, aby zde vzdala poctu muži, který ji vychoval. Na dům však zaútočí Hades Taj, aby se zmocnil meče Zelený osud, který zde opatrují. Yu Shu Lien svolá na pomoc bojovníky Železné cesty,…
56 %
5714 zhlédnutí
Přehrát film
Timecop 2

Timecop 2

O filmu: Ryan Chang (Jason Scott Lee) je policistou TECu, Společnosti pro kontrolu času. V roce 1945 zabránil ze správné cesty zbloudilému Brandonovi Millerovi (Thomas Ian Griffith) zabít Adolfa Hitlera odstraněním jeho manželky Saši (Tricia Barry)…
39 %
2893 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnosti