Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Emil Iserle

Emil Iserle
Datum narození: 09.03.1901
Místo narození: Praha, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 05.02.1975
Místo úmrtí: Praha, Československo

Životopis:

Emil Iserle se narodil 9. března 1901 v Praze. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, získal titul JUDr. a stal se právníkem. Právnickému povolání se po celý svůj život až do odchodu na odpočinek věnoval na různých místech a v různých dobách (mj. i jako soudce a ministerský rada). Již jako penzista by takto bez povšimnutí a zapomenut dožil, ale začínající režisér Jiří Menzel hledal pro svůj film dva starší pány.

Začal tedy konkurz, do kterého se Emil Iserle dostal díky svému bratranci Františkovi. Jeho první reakcí bylo odmítnutí. Ale nakonec se dal režisérem Menzelem přemluvit a stal se tedy z něho filmový herec. Avšak Iserle, zřejmě z obavy o své dobré jméno, se nechal v komparsním rejstříku Filmového studia Barrandov a ve filmových titulcích zapsat pod vymyšleným pseudonymem Jan Pech (tak již vystoupil ve svém prvním snímku).

Debutoval tak jako postava starého senilního strýce, jehož nezajímá okolní svět a sám pro sebe si povídá své vzpomínky a historky z mládí v povídce režiséra Jiřího Menzela SMRT PANA BALTAZARA z povídkového snímku Menzela, Němce, Schorma, Chytilové a Jireše PERLIČKY NA DNĚ (1965).

Druhým důchodcem, kterého si Menzel vybral byl Alois Vachek. Oba neherci se své texty přesně naučili a interpretovali je zcela přirozeně. Tato okolnost, i jeho důstojně a vážně vyhlížející obličej, mu dopomohla k dalším, už spíše malým filmovým epizodkám u Menzela i u dalších režisérů.

O rok později mu opět Jiří Menzel svěřil úložku soudce ve své slavné a oscarové tragikomedii OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY (1966) s Václavem Neckářem, Vladimírem Valentou, Libuší Havelkovou, Josefem Somrem, opět s Aloisem Vachkem, Jitkou Zelenohorskou, Vlastimilem Brodským, Ferdinandem Krůtou a Květou Fialovou, jež přinesla československé kinematografii celosvětový úspěch.

Naposledy Menzel Emila Iserleho využil v postavě fotografa z kriminální komedie se semaforskými „esy“ Evou Pilarovou, Jiřím Suchým, Jiřím Šlitrem, Jiřím Grossmannem v titulních úlohách pod názvem ZLOČIN V ŠANTÁNU (1968). Dále hrál ve filmových titulech ostatních českých filmových režisérů.

V dalších létech byl bez Menzela osloven pro kreace hlídače v parku v komedii s Václavem Voskou, Jiřinou Jiráskovou, Eduardem Cupákem, Josefem Kemrem a s Hanou Brejchovou JAK SE ZBAVIT HELENKY (1967) Václava Gajera, psychiatra v tragikomedii Jana Moravce a Zdeňka Podskalského MUŽ, KTERÝ STOUPL V CENĚ (1967) se slovenským hercem Jozefem Kronerem a v 60. létech zcela poslední kreací penzisty v podobenství Pavla Juráčka PŘÍPAD PRO ZAČÍNAJÍCÍHO KATA (1969), jenž byl záhy zakázán, stáhnut z široké distribuce a uložen do trezoru. Po šesti filmových partů ze 60. let se v normalizačních 70. létech objevil Iserle jen čtyřikrát.

Během 70. let tedy byl starým pánem – pěstounem mladého vězně Jana zvaný Drsňák (Petr Čepek) ve snímku Václava Matějky NAHOTA (1970), biskupem v životopisné komedii TAJEMSTVÍ VELIKÉHO VYPRAVĚČE (1971) režiséra Karla Kachyni s bratry Štěpánkovými v úlohách syna a otce Dumasových, ochotníkem v dalším Matějkově psychologickém dramatu NÁVRATY (1972) a zcela naposledy a těsně před smrtí byl kustodem v muzeu v životopisném filmu PALETA LÁSKY (1976) Josefa Macha s Petrem Kostkou jako malířem Josefem Mánesem.

Další eventuální filmové účinkování přerušilo však jeho úmrtí. Přesto má na svém kontě celkem deset nadmíru výrazných a i zapomenutých filmových děl a dokonce jeden zahraniční – americký projekt. Byl vybrán pro epizodku starého muže na ulici v americkém dramatu režiséra George Roy Hilla JATKA Č. 5 / SLAUGHTERHOUSE – FIVE (1971), které se mimo jiné natáčelo v pražských exteriérech českým kameramanem Miroslavem Ondříčkem.

Emil Iserle zemřel 5. února 1975 v Praze, jen měsíc před svými sedmdesátými čtvrtými narozeninami. Poslední film PALETA LÁSKY (1976) byl uveden (prosinec 1976) téměř dva roky po jeho smrti. Iserle patřil mezi neherce (například Josef Šebánek, Jan Vostrčil, Milada Ježková, Alois Vachek či Josef Kolb a další), kteří se stali symbolem 60. let a částečně hvězdami mezi filmovými diváky.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Filmografie

Ostře sledované vlaky

Ostře sledované vlaky

O filmu: Film Ostře sledované vlaky natočil Jiří Menzel podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s…
84 %
64884 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku