Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Don Johnson

Don Johnson
Datum narození: 15.12.1949
Místo narození: Flat Creek, Missouri, USA

Životopis:

"Mám rád opravdu kvalitní věci. Oceňuji vybrané umění, domy, víno, doutníky a přátele."

Americký herec, zpěvák, textař, producent a režisér, jedna z televizních hvězd, která definovala módu a styl 80. let, Don Johnson, se narodil jako Donnie Wayne Johnson ve Flat Creek v Missouri. Otec byl farmář, matka kosmetička. Když mu bylo šest, tak se přestěhovali do Wichity v Kansasu, kde v roce 1967 ukončil střední školu a díky divadelnímu stipendiu nastoupil na Kansaskou univerzitu v Lawrence. Koncem 60. let byl jedním ze soutěžících v populární TV show, ve které se seznamovaly mladé páry, “The Dating Game“ (1965). V té době byl také členem psychedelické rockové skupiny “Horses.“ Když mu bylo dvanáct, tak byl údajně zadržen pro startování aut pomocí zkratu v zapalování (tzv. “hotwiring”) a poslán do polepšovny. Jako kluk se mimochodem toužil stát profesionálním hráčem bowlingu.

Drama studoval na Americké divadelní konzervatoři v San Franciscu, kde také učinil svůj profesionální debut v "Your Own Thing," rockovém muzikálu na motivy Shakespearovy hry "Večer tříkrálový." Jeho první větší role přišla na jevišti Los Angeles ve hře “Fortune and Men's Eyes“ (1969) kde ztvárnil hlavní postavu Smittyho (hra se zaobírala tématem homosexuality ve věznicích). Následoval rychle zapomenutý film THE MAGIC GARDEN OF STANLEY SWEETHEART (1970), pokračoval na jevišti, ve filmu i televizi, ale zůstával ve stínu. K jeho pozoruhodným snímkům z té doby patří snad western ZACHARIAH (1971), drama po boku Jamese Whitmora a Tippi Hedren, THE HARRAD EXPERIMENT (1973) a sci-fi CHLAPEC A JEHO PES (1975, zisk ceny Saturn).

Po letech úsilí o zisk pozice uznávaného televizního herce, se na něj v září 1984 usmálo štěstí v podobě role, která z něj definitivně učinila hvězdu 1. kategorie: ztvárnil bývalého vietnamského veterána a tajného policejního detektiva Sonnyho Crocketta ve stodeseti dílech (čtyři režíroval) nesmírně populárního seriálu “Miami Vice“. V Miami zrovna pracoval na nízkorozpočtovém filmu o Vietnamu, CEASE FIRE (1985) a producenti seriálu ho přizvali ke zkouškám (k poraženým kandidátům na roli Crocketta patřili Nick Nolte, Jeff Bridges, Richard Dean Anderson, Mark Harmon, Larry Wilcox a Gary Cole). K jeho typickým proprietám zde patřil nákladný oblek (Armani, Versace nebo Hugo Boss) nošený s tričky pastelových barev, Ferrari 365 GTS/4 Daytona (později Ferrari Testarossa – jedno mu věnoval sám Enzo Ferrari) a třináctimetrová jachta ”St. Vitus' Dance” (Tanec Sv. Víta), kterou obýval se svým miláčkem, aligátorem Elvisem. Plně k dispozici mu byl ovšem také příbřežní motorový člun (v roce 1988 s ním vyhrál jedny závody).

Svoje proslulé dvojdenní strniště si udržoval strojkem na zastřihávání kotlet. Mnohonásobně zvýšil prodej slunečních brýlí zn. ”Ray Ban” a firma “Galco” speciálně pro něj do tohoto seriálu vyrobila podpažní pouzdra na pistole známé jako "Miami Classic." Jeho parťáka, Ricarda Tubbse, zde představoval Philip Michael Thomas a klidného stoického kapitána Martina Castilla zase Edward James Olmos. Seriál proslul svým revolučním spojením hudby, kamery a výpravy stejně jako okázalostí, kterou do tohoto žánru přinesl. Seriál mu v roce 1986 vynesl Zlatý glóbus a nominaci na něj v roce 1987, obě pro ”nejlepšího herce v dramatickém televizním seriálu”. Nominován byl také na cenu Emmy (1985). Můžeme směle prohlásit, že v té době byl nejslavnějším ”policajtem” na světě. Tvůrci seriálu ho přitom původně obsadit vůbec nechtěli, jak říká sám Don, “Když to začali dávat v televizi, byl jsem naprostý pária – natočil jsem do té doby nějakých pět šest pilotních pořadů, ale žádný se neprosadil.”

"Představte si někoho z Missouri, někoho absolutně bez kontaktů kdo neumí chodit v byznysu. Měl jsem obrovské štěstí." (o získání role v "Miami Vice")

V mezisezónách Don Johnson upevňoval svoji slávu například v romantickém televizním remaku THE LONG HOT SUMMER (1985) nebo dramatu se Susan Sarandon, TANEC SLADKÝCH SRDCÍ (1988). Po skončení ”miamské” série se plně soustředil na film. I když si SMRTÍCÍ RÁNA (1989), ŽHAVÉ MÍSTO (1990) a HARLEY DAVIDSON A MARLBORO MAN (1991) u kritiků příliš nevedly, některé se staly kultovními a fanoušci je brali jako kvalitní přispění svému žánru. Jeho práce mu poskytla příležitost pracovat s takovými legendami jako jsou nebo byli John Frankenheimer, Sidney Lumet a Dennis Hopper. V roce 1996 získal hvězdu na hollywoodském ”Chodníku slávy a v letech 1996-2001 zářil jako Nash Bridges ve stejnojmenném policejním seriále o speciální vyšetřovací jednotce sanfranciské policie, kde se vedle něj objevili Cheech Marin a Jodi Lyn O'Keefe. Tentokrát jezdil v nablýskaném žlutém kabrioletu Plymouth Barracuda 1971. Seriál sám vymyslel a také produkoval.

V 80. letech Don vydal dvě popová alba: ”Heartbeat” (1986) a ”Let It Roll” (1989). Titulní píseň "Heartbeat" dosáhla 6. místa hitparády ”Billboard Hot 100” (1986). Předtím spolupracoval s Greggem Allmanem a Dickie Bettsem z “Allman Brothers” na písních "Blind Love" a "Can't Take It with You" pro jejich album “Enlightened Rogues” (1979). S Barbrou Streisand zase nazpíval titulní píseň "Till I Loved You" (25. místo hitparády ”Billboard Hot 100”), která vyšla na jejím albu v roce 1990. V roce 2003 vyšlo Johnsonovi album “The Essential”.

"To je právě můj problém: Dělám najednou příliš mnoho věcí."

Na podzim 2005 krátce zářil co by jako otřepaný právník v televizní show ze soudní síně “Just Legal”. Po třech epizodách však pořad, produkovaný mimochodem slavným Jerry Bruckheimerem, skončil. V lednu 2007 začal účinkovat jako Nathan Detroit v londýnském West Endu ve hře ”Guys and Dolls”. Svojí přítomností začal ”zdobit” zahraniční produkce, jako byla například bláznivá norská komedie LONG, FLAT BALLS 2 (2008) - Johnson se zúčastnil jeho norské premiéry – a italské filmy BASTARDI (2008) a TORNO A VIVERE DA SOLO (2008). V roce 2009 ho budeme moci vidět v romantické komedii WHEN IN ROME (2009) s Anjelicou Huston a Dannym DeVito, stejně jako v nezávislé komedii A GOOD OLD FASHIONED ORGY (2009).

"Každý herec a režisér vám poví, že nejtvrdší práce v šoubyznysu je natáčení seriálu, kdy je každý týden uváděn nový díl. Pracujete 16, 14, 15 hodin denně, pět dní v týdnu."

Ve 22 letech si začal s tehdy teprve čtrnáctiletou Melanií Griffith, se kterou se objevil ve filmu THE HARRAD EXPERIMENT. Sezdáni byli krátce v roce 1976 a potom v letech 1989 – 1996. Počátkem 70. let žil Johnson s Pamelou Miller. V letech 1981 – 1985 s Patti D'Arbanville. V roce 1996 se Johnson scházel s Jeanne Anderson a v dubnu 1999 si vzal sanfranciskou prominentku a dřívější učitelku v mateřské školce, Kelley Phleger, se kterou žije dodnes. Se třemi ženami má Don celkem pět dětí: s D'Arbanville syna Jesseho (1982), s Griffith dceru Dakotu (1989), s Phleger dceru Atherton (1999) a dva syny, Jaspera (2002) a Deacona (2006). Vánoce slaví Don Johnson u rodiny v Coloradu.

Zajímavosti:
V listopadu 2002 našli němečtí celní úředníci v jeho mercedesu výpisy z bankovních účtů s transakcemi v celkové hodnotě 8 miliard dolarů. Spolu s ním ve voze tehdy seděli ještě další tři muži - Johnson údajně v Curychu sháněl finance pro svoji filmovou společnost. Zpočátku byl obviněn z účasti na praní špinavých peněz, později očištěn (bulvární plátky, s narážkou na jeho filmové role, tehdy nešetřily ironií).

Zbožňuje doutníky. Miluje Toskánsko, kam často jezdil na dovolenou. Obdivuje vietnamskou kulturu a u jižního pobřeží tam vlastní malý ostrov, na kterém s Kelley trávil líbánky. K jeho dobrým přátelům patří Bruce Willis, Kevin Costner, Sylvester Stallone, Robert Wagner a Jack Nicholson. Uvažovalo se o něm do role Eliota Nesse pro akční krimi NEÚPLATNÍ (1987), která nakonec znamenala průlom právě pro jeho kamaráda Kevina Costnera. Uvažovalo se o něm také do role Johna McClanea v pozdějším hitu SMRTONOSNÁ PAST (1988), stejně jako pro postavu Toma Sizemora v krimi HEAT (1995).

Je po něm pojmenovaná finská hudební skupina ”Don Johnson Big Band”. “Don Johnson” je současně populární koktejl z vodky, ginu, curacaa a pomerančového džusu. Postavu miamského detektiva chtěl Don obléknout nejprve do kovbojského, producent a autor kostýmů ho nakonec přesvědčili ke stylu ”plážového povaleče” - sám Gianni Versace ho prý jednou uvedl jako svoji inspiraci, "První osoba, kterou jsem v Miami oblékl, byl Don Johnson." Odkaz na něj najdeme i v akční komedii SHOWTIME (2002), kde Eddie Murphy, když vchází do nově zařízeného bytu Roberta De Nira, utrousí, "Možná bychom měli zavolat Donu Johnsonovi a povědět mu, že jsme v jeho bytě.”
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie

Nespoutaný django

Nespoutaný django

O filmu: Kultovní režisér Quentin Tarantino natočil jižanské drama z období před vypuknutím Občanské války, jehož hlavním hrdinou je otrok Django. Ten má šanci získat díky nájemnému lovci lidí dr. Schultzovi svobodu, pokud se mu povede dopadnout…
88 %
380484 zhlédnutí
Přehrát film
Machete

Machete

O filmu: Vypadal jako docela obyčejný dělník z ulice a byl ideálním kandidátem k tomu, aby na něj hodili vraždu. Ale ukázalo se, že je to Machete (Danny Trejo), legendární bývalý elitní agent, kterého se nevyplatí naštvat. Poté, co ho vyhlášený…
68 %
60427 zhlédnutí
Přehrát film
Bucky Larson: Zrozen být hvězdou

Bucky Larson: Zrozen být hvězdou

O filmu: Bucky (Nick Swardson) pracuje jako pomocník v obchodě na malém městě a v životě nemá žádné plány až do chvíle, kdy zjistí, že jeho konzervativní rodiče kdysi bývali hvězdami fi lmů pro dospělé! Bucky cítí, že právě tohle je jeho osud. Balí…
41 %
33312 zhlédnutí
Přehrát film
Jedna za všechny

Jedna za všechny

O filmu: Carly Whittenová (Cameron Diaz) je drsná newyorská právnička, která se, pokud jde o vztahy s opačným pohlavím, striktně drží pevných zásad. Například toho, že si nikdy nic nezačne s ženatými muži. V současnosti je bezhlavě zamilovaná do…
57 %
420994 zhlédnutí
Přehrát film
Rande v Římě

Rande v Římě

O filmu: Beth Harperová (Kristen Bellová) je mladá, úspěšná, newyorská realitní agentka.V lásce má ovšem smůlu. A tak se vydá do Říma, kde ve fontáně zamilovaných ukradne několik mincí... a nápadníci jsou najednou doslova na každém rohu. Ambiciózní…
53 %
48100 zhlédnutí
Přehrát film
Harley Davidson a Marlboro Man

Harley Davidson a Marlboro Man

O filmu: Dva motorkáři, říkající si Harley Davidson (Mickey Rourke) a Marlboro Man (Don Johnson), chtějí pomoci svému starému příteli zachránit jeho majetek a přepadnou bankovní vůz. Domněnka, že rychle vezmou peníze a zmizí se však ze vteřiny na…
65 %
19365 zhlédnutí
Přehrát film
Pachuť pomsty

Pachuť pomsty

O filmu: Podivné zvuky, které se jedné vlahé texaské noci v roce 1989 rozléhaly domem, způsobily, že Richard Dane (Michael C. Hall – TV seriál Dexter) vypálil do hlavy bezohledného zloděje Freddyho několik nábojů. Přestože ho za jeho čin místní…
66 %
10733 zhlédnutí
Přehrát film
Alex of Venice

Alex of Venice

64 %
6971 zhlédnutí
Přehrát film
Včera narození

Včera narození

O filmu: Robustní obchodník s nemovitostmi Harry Brock, muž masivních zisků a podezřele křehkých morálních zásad, přijíždí do Washingtonu, aby si tu ku prospěchu svého impéria zakoupil přízeň politických špiček. Jako ozdobu si s sebou přiváží…
56 %
7695 zhlédnutí
Přehrát film
Na mou čest

Na mou čest

O filmu: Viceprezident významné firmy v Dallasu a šťastně ženatý otec téměř dospělého syna Benjamin Tyson je ztělesněním amerického snu. V devatenácti byl poručíkem ve vietnamské válce. Válečný hrdina a držitel mnoha válečných vyznamenání je ovšem…
52 %
1903 zhlédnutí
Přehrát film
Zelený svět

Zelený svět

O filmu: Bývalý golfový profesionál, dnes outsider, Roy "Cink" McAvoy (KEVIN COSTNER), je majitelem zanedbaného golfového hriště i městečka Salem v Texasu. Tam se přistěhuje psychoterapeutka Molly Griswoldová (RENE RUSSO), která si tu zařídí praxi.…
71 %
17629 zhlédnutí
Přehrát film
Moondance Alexander

Moondance Alexander

O filmu: Americký rodinný film, inspirovaný skutečným příběhem, vypráví o patnáctileté Moondance (Kay Panabakerová), která se o prázdninách spřátelí s poníkem a přesvědčí jeho majitele, aby je trénoval. Grošovaný Checkers přece má na to, aby se…
50 %
5681 zhlédnutí
Přehrát film
A Good Old Fashioned Orgy

A Good Old Fashioned Orgy

O filmu: Třicetiletý Eric (Jason Sudeikis) neustále pořádá s blízkým okruhem přátel ze střední školy párty v otcově letním sídle v Hamptons. Když otec oznámí, že chce dům prodat, Eric se rozhodne, že je na čase uspořádat poslední nezapomenutelnou…
60 %
5793 zhlédnutí
Přehrát film
Vengeance: A Love Story

Vengeance: A Love Story

O filmu: /
61 %
8849 zhlédnutí
Přehrát film
Dlouhé horké léto

Dlouhé horké léto

O filmu: Můžete mít kuráž postavit se komukoliv, kdo se prohlašuje vaším nepřítelem. Své pověsti však stejně neuniknete.Do malého jižanského městečka v povodí řeky Mississippi přichází z kraje léta mladý muž Ben Quick, aby se tady, daleko od pomluv…
83 %
14276 zhlédnutí
Přehrát film
Pomsta: Milostný příběh

Pomsta: Milostný příběh

O filmu: Čtvrtého července se v pozdních nočních hodinách vrací domů z venkovní slavnosti Teena Maguireová (Anna Hutchisonová) s dvanáctiletou dcerou Bethie (Talitha Batemanová). Nad hlavou jim svítí měsíc a probleskují zbloudilé petardy z…
55 %
17207 zhlédnutí
Přehrát film
Brawl In Cell Block 99

Brawl In Cell Block 99

O filmu: /
83 %
37293 zhlédnutí
Přehrát film
Blok 99

Blok 99

O filmu: Když bývalý boxer (Vince Vaughn) přijde o zaměstnání a stojí před rozpadem manželství, rozhodne se přijmout práci drogového kurýra v naději, že se štěstí obrátí na jeho stranu a on konečně zabezpečí svou ženu Lauren (Jennifer Carpenter).…
79 %
32175 zhlédnutí
Přehrát film
Dámský klub

Dámský klub

O filmu: Čtveřici dlouholetých kamarádek pojí kromě pevného přátelství společná záliba v knihách. Pravidelně se scházejí ve svém dámském knižním klubu. Jednoho dne se ponoří do lechtivě erotického románu „Padesát odstínů šedi“. Tahle volba se ukáže…
70 %
38342 zhlédnutí
Přehrát film
Na nože

Na nože

O filmu: Satirická krimi komedie Na nože zábavným způsobem ukazuje, jak může dopadnout vyšetřování záhadného úmrtí autora tajemných detektivních příběhů, když jsou všichni v jeho blízkosti podezřelí. Svérázný detektiv Daniel Craig pojme řešení…
83 %
12646 zhlédnutí
Přehrát film

Trailery

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku