Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Danny Denzongpa

Danny Denzongpa
Datum narození: 25.02.1948
Místo narození: Sikkim (nyní Indie)

Životopis:

Tseringh Phintso „Danny" Denzongpa je indický herec, sikkimsko-bhútského původu, ztvárňující především role padouchů a zločinců. Hraje především v Bollywoodu ale objevil se i v několika nepálských, telugských a tamilských filmech. Hrál v nespočtu Hindi filmů jako ASOKA /2001/ nebo 16 DECEMBER /2002/. Zúčastnil se také několika mezinárodních filmových projektů, z nichž nejznámější je drama SEVEN YEARS IN TIBET /1997/, kde hrál po boku Brada Pitta.

Danny se narodil do budhistické rodiny v někdejším Sikkimském království /22.stát Indie od roku 1975/, kde vyrůstal a školu dokončil na Birla Vidya Mandir and St.Joseph's College v Darjeelingu v severním Bengálsku. Jeho rodina se živila chovem koní a sám Dezongpa je jejich náruživým obdivovatelem.

Měl velké ambice působit v armádě, vyhrál také cenu pro nejlepšího kadeta a zúčastnil se i přehlídky na Den republiky, nicméně dal přednost studiu na Film and Televison Institute of India před studiem na prestižní Armed Forces Medical College v Puně. Již na škole si změnil jméno na Danny aby se spolužákům lépe vyslovovalo a od té doby mu i zůstalo.

Dannyho kariéra zahrnuje téměř čtyři dekády herectví, kdy začínal malými rolemi v 70.letech aby se definitivně prosadil účinkováním ve filmu LAHOO KE DO RANG /1979/. Během 80. a 90.let hrál Danny převážně hlavní záporné role v opozici k hercům jako Amitabh Bachcan, Dharmendra, Mithun Chakraborthy, Vinod Khanna, Anil Kapoor nebo Sunny Deol. Během své herecké kariéry se naučil jazyk Hindi, který pak využil ve filmech jako SANAM BEWAFA /1991/ a KHUDA GAWAH /1992/.

Svou první hlavní roli odehrál ve filmu B.R.Chopry, DHUNDH /1973/, následovanou snímkem KANOON KYA KAREGA /1974/. Svůj herecký kredit povýšil ztvárněním záporných rolí ve filmech ANDAR BAAHAR /1984/, BHAGWAN DADA /1986/, HUM /1991/ nebo PUKAR /2000/.

Přes hraní v béčkových filmech ze začátku 70.let se dostal i ke hraní kladných postav, jako například ve filmech MERE APNE /1971/ nebo KALA SONA /1975/. Poté ale již následovaly především již zmíněné záporné role. Postavu Gabbara Singha ve filmu SHOLAY /1975/ ztratil kvůli hraní ve filmu DHARMATMA /1975/ a roli získal Amjad Khan. Za ztvárnění role Bakhtawara ve filmu Hum byl nominován na cenu Filmfare Award pro nejlepšího herce v záporné roli.

V roce 1987 napsal a hrál v nepálském filmu SAINO, který byl v té době hitem kin a televizí. Film režíroval jeho synovec Ugyen Chhopel. Danny nazpíval i titulní píseň se zpěvačkou Deepou Narayan, manželkou nepálského playbackového zpěváka Udita Narayana. Z poslední doby /2014/ účinkoval Danny v úspěšném tamilském sci-fi  filmu ENTHIRAN /2010/ spolu s Rajinikanthem a Aishwaryou Rai.

V roce 1992 vyhrál cenu FilmFare pro nejlepšího herce ve vedlejší roli za účinkování ve filmu SANAM BEWAFA /1991/ a stejnou cenu získal o rok později za film KHUDA GAWAH /1993/.

Danny je ženatý s Gawou Dezongpa, sikkimeskou princeznou a neteří posledního monarchy města Gangtok, nyní sídlícím v Juhu v Bombaji. Má syna Rinzinga a dceru Pemu. Jeho bratr vlastní pivovar ve městě Melli v Sikkimu.

Danny Denzogpa se rád věnuje malířství, sochařství, psaní knih a je nadaným zpěvákem. V roce 2003 byl oceněn titulem Padma Shree, indickým čtvrtým nejvyšším civilním vyznamenáním.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie


Filmografie

Sedm let v Tibetu

Sedm let v Tibetu

O filmu: Příběh dobrodružné cesty rakouského horolezce Heinricha Harrera, který se svým přítelem Petrem Aufschneiterem chtěl dobýt vrchol jednoho z nejvyšších štítu Himalájí - Nanga Parbatu. Po útěku ze zajateckého tábora prošel celými Himalájemi…
77 %
52740 zhlédnutí
Přehrát film
Baby

Baby

74 %
23384 zhlédnutí
Přehrát film
Ašoka

Ašoka

O filmu: Ve druhém století před Kristem vládl celé Indii mocný a slavný vládce. Ale než se jím stal... Mladý princ Ašoka opustil své království a vydal se hledat lásku, štěstí a dobrodružství do sousední provincie. Jednoho dne se zamiluje do krásné…
63 %
10620 zhlédnutí
Přehrát film
Lajja

Lajja

O filmu: /
70 %
6558 zhlédnutí
Přehrát film
Bang Bang!

Bang Bang!

O filmu: Vysokorozpočtový remake hollywoodské akční komedie Zatím spolu, zatím živi (2010) přináší oproti originálu více romantiky i opulentní vizuality, láká však také na jedny z nejvelkolepějších akčních scén v dosavadní historii indického filmu.…
67 %
21387 zhlédnutí
Přehrát film
Naam Shabana

Naam Shabana

O filmu: /
0 %
6318 zhlédnutí
Přehrát film

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku