Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Dafoe, Willem

Dafoe, Willem
Datum narození: 30.11.-0001

Životopis:

Willem Dafoe je předposlední z osmi dětí sanitáře a ošetřovatelky. Středoškolská studia brzy zanechal, protože se víc věnoval filmařským pokusům a divadlu. Jako dvacetiletý nastoupil angažmá do Theatre X, experimentálního souboru z Milwaukee, s nímž během dvou let absolvoval turné po amerických a evropských metropolích. V roce 1978 se usadil v New Yorku, kde účinkoval v mimobroadwayských produkcích avantgardní dramatické dílny The Performance Group, vedené Richardem Schechnerem. Zde se seznámil s režisérkou Elisabeth LeCompteovou, která se stala jeho manželkou. Spolu také založili vlastní divadelní laboratoř Wooster Group, jež svými multimediálními inscenacemi navazovala na koncepce Living Theatre a Jerzyho Grotowského. Od poč. 80. let se objevuje také ve filmu, nejčastěji v rolích drsných mladíků, překračujících svými činy meze zákona (Nemilovaní, Ohně v ulicích a Žít a zemřít v L. A.). Obrat v jeho film. kariéře znamenala úloha zkušeného a vietnamskou válkou ošlehaného seržanta Eliase, za jejíž ztvárnění ve válečném psychologickém dramatu Četa (r. O. Stone) byl nominován na Oscara 1986. Mezinárodní popularitu mu přinesla netradičně pojatá postava pochybujícího a zhřešivšího Ježíše Krista ve skandální film. adaptaci románu Nikose Kazantzakise Poslední pokušení Krista (r. M. Scorsese). Velmi dobře se zhostil role agenta FBI Alana Warda, který spolu se svým starším kolegou (Gene Hackman) vyšetřuje brutální vraždu tří bojovníků za občanská práva, ve společensko-historickém dramatu Hořící Mississippi (r. A. Parker). Působivou kreaci předvedl v úloze advokáta Franka Dulaneye, který propadá zvolna smyslnému, destruktivnímu kouzlu své klientky (Madonna), obviněné z vraždy svého staršího bohatého milence, v erotickém thrilleru Tělo jako důkaz (r. U. Edel). Mezi hrdiny, jímž propůjčil Willem Dafoe před kamerou svou tvář ostrých rysů s pronikavýma očima, dominují nejrůznější typy vyvrhelů a pochybných živlů (Zběsilost v srdci) a dokonce si zahrál skutečného ďábla (Tak daleko, tak blízko). Vedlejší úloha upírského herce Maxe Schrecka v hororu o natáčení upírského filmu Ve stínu upíra (r. E. E. Merhige) mu vynesla nominaci na Oscara 2000, Zlatý glóbus 2000 a SAG Award a za stejnou roli získal cenu Independent Spirit Award. V roce 2002 obsadil roli úhlavního nepřítele kultovní komiksové postavy v kasovním trháku Sama Raimiho Spiderman. V roce 2005 dokončil práci na druhém pokračování trilogie USA: Land of Opportunities Larse von Triera s názvem Manderlay a na přelomu roku 2005/2006 natáčí pokračování akčního megahitu xXx s podtitulem Nová dimenze v režii Lee Tamahoriho. S dalších filmů jmenujme např. Letec, Hra o smrti, Kdysi dávno v Mexiku, Život pod vodou, Auto Focus - Muži uprostřed svého kruhu, Nebezpečná rychlost 2: Zásah nebo Pavilon žen.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku