Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Balasko, Josiane

Balasko, Josiane
Datum narození: 30.11.-0001

Životopis:

Pochází z rodiny jugoslávských emigrantů. Navštěvovala herecké kurzy Tanii Balachové a svou uměleckou kariéru zahájila na malých pařížských scénách, kde se představila mj. v Coluchově hře Ginette Lacaze. V pol. 70. let se připojila ke kabaretně divadelnímu sdružení Le Splendid, s nímž slavila úspěchy v incenacích Hliněný hrnek proti korbelu vína (1976), Lásky, lastury a korýši (1977) a Ježíšek je neřád (1978). Sama posléze napsala komedie Bunny's Bar (1982, Bunnyho bar) a Nuit d'ivrese (1985, Opojná noc). Od pol 70. let začala sbírat herecké zkušenosti také ve filmu, kde svůj smysl pro komickou nadsázku plně uplatnila zejm. v bláznivých komediích, jejichž tvůrci a protagonisty byli členové sdružení Le Splendid. Na některých z těchto filmů (Opálení, Návrat v plné síle, Opálení na lyžích, Muži dávají přednost tlustším a Ježíšek je neřád) se navíc podílela scénáristicky. Jednu ze svých nejlepších kreací, jež jí vynesla nominaci na Césara 1989, předvedla v úloze nepříliš atraktivní, leč smyslné sekretářky Colette Chevassuové, do níž se zamiluje její ženatý zaměstnavatel (Gérard Depardieu), v milostném snímku Příliš krásná pro tebe (r. B. Blier). V roce 1985 debutovala jako režisérka ztřeštěnou tragikomedií Síťovka, kde zároveň vytvořila jednu z hlavních rolí, nešťastně provdanou ženu, která zachrání před sebevraždou svou smolařskou sousedku (Isabelle Huppertová). S příznivějším kritickým ohlasem se setkala teprve její kriminální komedie Poldové, v níž ztělesnila inspektorku mravnostní policie Mireille Molyneuxovou, která používá nezvyklé metody k dosažení svých cílů. Za scénář ke své milostné komedii Manželství po francouzsku, v níž vytvořila hlavní roli lesbické dívky Marijo, získala Césara 1995 a film byl nominován v kategorii neanglicky mluvených filmů na Oscara 1995. Za celoživotní tvorbu byla oceněna Čestným Césarem (2000). Jejím manželem je Philippe Berry, s nímž má dceru Marie-Lou (nar. 1983).
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku