Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Aghdashloo, Shohreh

Aghdashloo, Shohreh
Datum narození: 30.11.-0001

Životopis:

Shohreh Aghdashloo získala oskarovou nominaci v kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli za ztvárnění manželky hrdého íránského přistěhovalce (Ben Kingsley) ve snímku Dům z písku a mlhy. Stejná role ji vynesla i ceny filmových kritiků měst Los Angeles a New Yorku, cenu asociace Online Film Critics a konečně cenu Independent Spirit Award. Aghadashloová, významná filmová i divadelní herečka v rodném Íránu, začala svou kariéru na jevišti s Drama Workshop of Tehran ve věku devatenácti let. Její debut na filmovém plátně přišel pár let poté v roce 1977 ve filmu Abbasse Kiarostamiho Gozaresh, který získal cenu kritiků na filmovém festivalu v Moskvě. Tento triumf byl následován rolí ve filmu Shatranje Bad, který si na filmových festivalech také získal širokou oblibu. Přestože promítání její počáteční tvorby bylo v rodném Íránu zakázáno, zaznamenala obrovský ohlas filmem Sooteh-Delan (v režii již zesnulého Alima Hatamiho), který z ní udělal jednu z předních íránských hereček. Právě v době, kdy její filmová kariéra úspěšně pokračovala došlo v Íránu ke změně politické situace. Šáhův režim se počal hroutit a v roce 1978 propukla islámská revoluce. Talentovaná herečka z Teheránu byla donucena zemi opustit. Usadila se v Anglii, rozhodla se dokončit své vzdělání v oboru mezinárodních vztahů na univerzitě International University Europe ve Waterfordu a načas pověsila herectví na hřebík. Ke kariéře na jevišti se vrátila až v roce 1984 ve hře v jazyce Farsi, která se hrála i v různých městech USA včetně Los Angeles. Právě tam se Aghdashloová provdala za svoji dlouholetou známost, íránského dramatika Houshanga Touzieho. Následně se představila v celé řadě jeho děl. Založili spolu Drama Workshop ’79, divadelní společnost vytvořenou na památku revoluce a věnovanou tvorbě her v Aghdashloové rodném jazyce. Kromě práce na jevišti se Aghdashloová objevila i v řadě nezávislých filmů, například Guests of Hotel Astoria, Twenty Bucks, Surviving Paradise, Maryam, America So Beautiful, Possesed a Pulse (poslední dva jsou součástí společensky zaměřené trilogie filmařky Shirin Neshatové). Spoluúčinkovala v úspěšném hitu podzimu 2005 V moci ďábla a poté ztvárnila roli Dr. Kavity Rao ve snímku X-Men: Poslední vzdor. Aghdashloová si zasloužila uznání kritiků i svým výkonem ve čtvrté řadě seriálu 24 hodin, který obdržel cenu Emmy. V tomto televizním seriálu hrála muslimskou matku a manželku Dinu Arazovou, zapletenou do teroristických aktivit v Los Angeles. V polovině roku 2006 se objevila po boku Sandry Bullock a Keanu Reevese ve romantickém fantasy filmu Dům u jezera.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Náhodně vybrané osobnostiPartnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku